Вченим вдалося встановити вік розкиданих територією Лаосу величезних посудин, які вважаються однією із загадок історії. Сотні вирізаних з каменів глеків знаходили в кількох місцях у країні, проте найбільшої популярності здобула так звана Долина глеків, розташована в провінції Сіангкхуанг.
Досі невідомо, навіщо вони створювалися і за яким принципом вибиралися місця для розміщення артефактів. За однією з версій, посудини були пов'язані із похованням мертвих. Згідно з іншою – кам'яні глеки могли використовуватися для збирання води, зберігання продуктів та ін.
Однак тепер вчені, схоже, наблизилися до розгадки таємниці глеків. Завдяки новаторському методу так званої оптично стимульованої люмінесценції (англ. Optically Stimulated Luminescence) вченим вдалося встановити вік кам'яних судин. Як показало дослідження, в Долині глеків вони були встановлені наприкінці 2-го тисячоліття до нашої ери.
За даними радіовуглецевого датування, виявлені поряд з деякими з них поховання відносяться до IX–XIII століть нашої ери. Це означає, що похоронна діяльність, пов'язана з глечиками, почалася через століття після їх встановлення. Мабуть, у якийсь момент глеки було вирішено використовувати для ритуальних цілей. Однак для чого вони були встановлені спочатку, залишається загадкою.
Залишається ще безліч питань, пов'язаних з лаоськими глечиками. Наприклад, як їх було доставлено на свої місця. За даними дослідників, кар'єр, з якого міг видобуватися відповідний камінь, знаходиться за вісім кілометрів від місця, де розташовані артефакти. Як давнім мешканцям цих місць вдавалося переміщувати мегаліти, що важать понад 30 тонн кожен, залишається ще однією загадкою.