
Вестфальський мир 1648 р. – два мирні договори, підписані в містах Вестфалії Мюнстері та Оснабрюці, що завершили Тридцятилітню війну. Умови миру встановили нове співвідношення сил у Європі, заклали основи нової системи міжнародних відносин, яка дістала назву Вестфальської системи.
Наслідки
Франція приєднала до своєї території Ельзас, за винятком Страсбурга, і підтвердила свої права на три лотаринзькі єпископства – Мец, Туль і Верден.
Франція досягла головної мети – забезпечила свою гегемонію в Європі – і тому задовольнилася досить невеликими надбаннями.
Швеції було сплачено величезну контрибуцію. Вона отримала всю Західну Померанію з портом Штеттін, частину Східної Померанії, острови Рюген, Волін і право на Померанську затоку з усіма прибережними містами. Шведські королі як герцоги Померанські стали імперськими князями і отримали можливість втручатися у справи Священної Римської імперії.
Швеція реалізувала свою мету – запанувати в Балтиці; стала однією з великих європейських держав.
Республіка Об’єднаних провінцій (Голландії), Швейцарський Союз здобули незалежність.
Болюча політична поразка Габсбурґів.
Німецькі князі отримали право укладати союзи між собою й угоди з іноземними державами за умови, що вони не будуть спрямовані проти імперії та імператора. Рівні права визнавалися за протестантськими і католицькими князівствами. Статус офіційно визнаної релігії, поряд із католицизмом і лютеранством, здобув кальвінізм.
Провал планів імператора Священної Римської імперії створити централізовану католицьку монархію. Закріплення політичної роздробленості Німеччини. Завершення релігійних війн між католиками і протестантами.
Нова міжнародна система базувалася на системі противаг та певній рівновазі сил між великими державами. Франція мала вплив у західній конти-нентальній Європі, австрійські Габсбурґи – у центральній та південній, Швеція – у північній. Курфюрст Бранденбурзький посилився за підтримкою Франції, щоб створити перевагу на півночі Європи як Габсбурґам, так і Швеції.
Вестфальська система дозволила тривалий час уникати руйнівних війн загальноєвропейського масштабу.