Дослідження археологічних знахідок і генетичного коду стародавніх решток дають нам змогу зазирнути в минуле і розкривають безліч цікавих фактів про життя і долі людей тисячі років тому. Однією з таких дивовижних знахідок є альпійська мумія Етці, яка зробила важливий внесок у наше розуміння про стародавні міграції, кліматичні зміни і навіть здоров'я людей у ті часи.
Історії альпійської мумії Етці
У вересні 1991 року сімейна пара з Нюрнберга виявила мумію людини в альпійських горах на кордоні Італії та Австрії. Останки цієї людини добре збереглися в льоду, а радіовуглецевий метод визначення віку показав, що мумії понад 5300 років. Вона є найстарішою людською мумією, знайденою в Європі.
Відкриття було названо на честь місця знахідки – долини Етцаль в Альпах, і мумію стали називати Етці, а також «тірольською крижаною людиною» або «альпійською крижаною людиною».
Вчені приділяли особливу увагу реконструкції зовнішності Етці. Дослідження гомілки, стегна і таза дали змогу припустити, що він часто пересувався по горбистій місцевості, можливо, працюючи пастухом. Він був чоловіком похилого віку, йому було близько 45 років на момент смерті, зріст становив 165 сантиметрів, а вага – 50 кілограмів.
Незважаючи на відсутність епідермісу і волосся, вченим вдалося відновити зовнішній вигляд мумії. Однак питання про колір очей і тип шкіри викликало суперечки: спочатку вважали, що Етці був світлошкірим і блакитнооким, потім припустили, що в нього були карі очі, а його шкіра була смаглявою.
Інститут еволюційної антропології товариства Макса Планка здійснив розшифровку геному Етці. Цей процес розпочався ще в 2011 році, проте через низьку якість розшифровки, додаткові дані були отримані тільки нещодавно.
Встановлено, що Етці мав смагляву шкіру і був носієм мутацій, що привертали до облисіння, ожиріння і діабету. Важливим відкриттям стало те, що він був нащадком перших хліборобів Євразії, які мігрували з Анатолії до Європи близько 8 тисяч років тому. Це суперечило попереднім гіпотезам про наявність слідів індоєвропейських народів у його ДНК.
Як померла «крижана людина»
Довгий час учені сперечалися про причини смерті Етці. Наявність ножа в мумії підказувала, що він міг загинути в сутичці. Травми хребта, зламані ребра, ніс і забої свідчили про інтенсивну боротьбу. Цікаво, що на одязі Етці було виявлено сліди крові ще чотирьох людей, що підтверджує його участь у якомусь конфлікті. Пізніше дослідження підтвердили, що його було підстрелено з лука і добито.
Мумія Етці, пролежавши в льоду близько п'яти тисячоліть, надала цінні відомості про кліматичні умови того часу. Аналіз її тканин і стану льоду навколо неї дали змогу вченим відтворити рух льодовиків і зрозуміти, яким чином змінювалися кліматичні умови в Європі 5 тисяч років тому.
Чи було прокляття
Час від часу дослідження археологічних знахідок супроводжуються дивними випадковостями та смертями, викликаючи враження якоїсь загадкової сили. Так і з мумією Етці: кілька людей, причетних до її виявлення і досліджень, загинули передчасно.
- Гельмут Симон, який знайшов мумію, загинув у сніговій бурі;
- голова бригади рятувальників, які врятували німця, помер від серцевого нападу;
- доктор, який проводив експертизу, загинув в автокатастрофі;
- альпініст, який допомагав із тілом Етці, загинув під обвалом;
- журналіст, який зняв документальний фільм, помер від пухлини головного мозку.
Усе це в сукупності створило підґрунтя для виникнення міфу про «прокляття Етці».
Варто, однак, зазначити, що протягом багатьох років тисячі людей були причетні до дослідження, транспортування і зберігання Етці. Час, що минув від його виявлення, заслуговує на увагу. Серед такої великої кількості людей не можна уникнути випадкових смертей, особливо в царині альпінізму і наукових досліджень, де присутній свій ризик.
ЗМІ, як завжди, надають особливого звучання подібним подіям. Ключовим моментом у випадку з «прокляттям Етці» стало порівняння цієї історії з легендою про «прокляття Тутанхамона», яка давно є об'єктом уваги. Такі порівняння привертають увагу публіки та підігрівають інтерес до наукових досліджень.