Дослідники виявили залишки риби, приготовленої на вогні, під час розкопок в Ізраїлі. Відкриття відсуває початок використання давніми людьми вогню на 600 тис. років тому.
Міжнародна група дослідників провела аналіз останків, схожих на коропа риби, знайденої на археологічних розкопках Гешер Бенот Яаков в Ізраїлі. Аналіз показав, що вона була приготована на вогні близько 780 тис. років тому. Досі найраніші свідчення приготування їжі належали приблизно до 170 тис. років до н.е.
У своїй роботі вчені проаналізували глоткові зуби, що використовуються для подрібнення твердої їжі та належать рибі з сімейства коропових. Подібні останки були виявлені у великій кількості у різних археологічних шарах на цьому місці. Вивчаючи структуру кристалів, які формують зубну емаль та збільшуються під впливом тепла, дослідники змогли довести, що риби піддавалися впливу температур, які підходять для приготування їжі, а не просто згоріли від стихійної пожежі.
Автори дослідження зазначають, що велика кількість рибних залишків, знайдених на цьому місці, доводить їхнє часте вживання давніми людьми, які розробили спеціальні методи приготування їжі.
«Це дослідження демонструє величезне значення риби в житті доісторичних людей, для їхнього раціону та економічної стабільності. Крім того, вивчаючи останки риб, знайдені в Гешер Бенот Якоб, ми вперше змогли реконструювати популяцію риб стародавнього озера Хула і показати, що в озері мешкали види риб, які з часом вимерли. Серед цих видів були гігантські барбуси (коропові риби), що досягали до двох метрів завдовжки», – Іріт Зохар, науковий співробітник Музею природничої історії Штейнхардта при Тель-Авівському університеті та учасник дослідження.
Перехід від сирої їжі до приготовленої мав драматичні наслідки для людського розвитку та поведінки, додають вчені. Термічна обробка знижує енергію тіла, необхідну для розщеплення та перетравлення їжі, що дозволяє розвиватися іншим фізичним системам. Це також призводить до змін будови щелепи та черепа людини.
Зміна моделі харчування звільнила людей від щоденної інтенсивної роботи з пошуку та перетравлення сирої їжі, надавши їм вільний час для розробки нових соціальних та поведінкових систем. Деякі вчені розглядають вживання риби як важливий етап в еволюції когнітивних функцій людини, яка стала центральним каталізатором розвитку людського мозку.