
Австралія розташована в Південній півкулі. У перекладі з латинської її назва означає «південний». В Австралії багато незвичного для нас. Наприклад, у липні тут зима, у січні – літо, дитинчата деяких тварин вилуплюються з яєць, а багато дерев скидають не листя, а кору. Сонце тут зазвичай світить не з півдня, а з півночі, тому північ для австралійців асоціюється не з крижаним холодом і сніговіями, а з теплом і залитими сонцем пляжами.
З усіх земних материків Австралія найменша, найнижча й найменш заселена. Водночас вона має найбільш стародавній і своєрідний рослинний та тваринний світ. Це пов’язано з тим, що Австралія тривалий час була віддалена від інших континентів і її жива природа існувала ізольовано. Так, найхарактернішими рослинами є евкаліпти. Налічується близько півтисячі видів цієї дивовижної вічнозеленої рослини: від кущів і карликових дерев до гігантів, що досягають ста метрів заввишки.
Квітка іншого унікального «мешканця» південного материка – золотої австралійської акації – зображена на державному гербі Австралії.
Серед місцевої фауни особливе місце посідають різноманітні сумчасті. Найвідоміші з них, звичайно, кенгуру. Усього їх налічується 50 видів. За розмірами виділяють три групи цих тварин: дрібні (кенгурові щури), середні (валабі) й великі, заввишки до півтора метра (сірий велетенський кенгуру).

Місцеві мешканці особливо люблять сумчастого ведмедя – коалу. Ця миролюбна тварина найдужче полюбляє спокійно сидіти на дереві й спати або ласувати листям. Погодьтесь, у наших рідних краях уявлення про ведмедів дещо інше.
У коали дуже вишуканий смак. Із сотень видів евкаліптів він обмежується приблизно дванадцятьма. Якщо не буде потрібного листя, коала загине, інша пожива для нього не придатна. У листі евкаліпта досить вологи, щоб коала міг обходитися без води. Недаремно його ім’я, запозичене з мови одного австралійського племені, означає «непитущий».
Окрім евкаліптів, в Австралії поширені пляшкові дерева. Вони мають своєрідний стовбур, справді схожий на пляшку. У дощову пору року в ньому накопичуються запаси вологи, яка витрачається в посушливий період.
Берегова лінія Австралії слабо розчленована. Найбільше порізане північне узбережжя, де глибоко в материк врізається затока Карпентарія і виступає великий півострів Кейп-Йорк. Південні береги Австралії омиває третя за розміром затока Землі – Велика Австралійська затока.
Чи знаєте Ви, що...
Формою Австралія трохи нагадує п’ятикутник, її центральні райони майже з усіх боків розташовані на однаковій відстані від двох океанів, що омивають її,– Індійського й Тихого.