Катерина II (1729–1796) – російська імператриця в 1762–1796 рр. Політичний курс Катерини II стосовно українських земель характеризується поступовою ліквідацією їх автономії та русифікацією. У 1764 р. було ліквідовано гетьманство, у 1775 р. – Запорозьку Січ, у 1781 р. на території колишньої Гетьманщини запроваджено загальноросійську систему адміністративно-територіального управління. Указом Катерини II у 1783 р. на Лівобережжі й Слобожанщині було юридично оформлено кріпосне право. За її правління було приєднано до Росії Правобережну Україну та Крим, придушено Коліївщину, повстання в Турбаях та інші селянські виступи.
1764 р. Маніфест імператриці Катерини II, згідно з яким гетьманство в Україні скасовувалося. Влада переходила до рук малоросійського генерал-губернатора, який був також президентом Малоросійської колегії.
1765 р. Маніфест про скасування на Слобожанщині козацьких полків і створення замість них регулярних гусарських полків. На території п’яти слобідських полків утворено Слобідсько-Українську губернію, до складу якої входили Ізюмська, Охтирська, Острогозька, Сумська і Харківська провінції.
1775 р. Реорганізація місцевого управління в Україні на основі загальноросійського «Учреждения для управлення губерниями». Усі новостворені відповідно до нього органи місцевого управління діяли згідно із загальноросійським законодавством. Зруйнування за наказом Катерини II Нової Січі російськими військами під командуванням П. Текелі.
1781 р. Указ Катерини II про створення на території Лівобережної України Малоросійського генерал-губернаторства, що складалося з Київського, Чернігівського і Новгород-Сіверського намісництв.
1782–1786 рр. Ліквідація в колишній Гетьманщині Генеральною суду, полкового й сотенного правління та всіх інших адміністративних і судових установ, які були замінені відповідними загальноімперськими установами.
1783 р. Указ Військової колегії про перетворення лівобережних козацьких полків на регулярні карабінерські полки російської армії.
1783–1785 рр. Зрівняння правового становища українських станів із нормами загальноросійського законодавства. Указ Катерини II про закріпачення селянства (1783 р.). Зрівняння правового статусу української старшини з російським дворянством за «Грамотою на права, вольності й переваги благородного російською дворянства».