Тисячолітня знахідка поставила вчених у глухий кут.
Раніше дослідники вже знаходили такі артефакти на території індійського штату Ассам. Таємничі предмети розрізняються за формою та розмірами. При цьому частина їх знаходиться на поверхні, інші наполовину зариті в землю.
Крім Індії, схожі глеки зустрічалися в Лаосі та Індонезії. Їх вік датується ІІ-ХІІІ століттями. Знайдені в лаоських глечиках людські останки дозволяють припустити, що такі посудини на той час використовували для поховань.
Індійські глеки вперше виявили британські службовці ще 1929 року. Усього знайдено 797 предметів різного ступеня безпеки. Загадка в тому, що поблизу немає родовищ пісковика, з якого виготовлені посудини. Ймовірно, матеріал везли здалеку.
Проте, вчені знайшли кілька підказок, що свідчать про те, що асамські глеки могли використовуватися для похоронних обрядів. Так, в одному було знайдено фрагменти кремованих останків (кістків). А в легендах народів північного сходу Індії згадуються про глеки, наповнені кремованими останками, намистами та іншими похоронними предметами.
Вчені вважають, що густі ліси Індії приховують ще чимало таких похмурих артефактів. Дослідники поспішають провести додаткові пошуки в штатах Ассам, Мегхалай та Маніпур, щоб врятувати предмети від руйнування. Нові знахідки дозволять археологам зрозуміти не лише призначення глеків, а й вивчити культуру таємничих гончарів.