Предмети культури Саньсіндуй знову здивували вчених.
Команда археологів з культурних реліквій та археології провінції Сичуань, Пекінського університету, Сичуаньського університету та інших наукових установ Китаю виявила шість так званих жертовних ям.
Знахідки зроблено на території знаменитої археологічної пам'ятки – городища Саньсіндуй на південному заході країни. Артефакти говорять про багату уяву та високий рівень майстерності людей, які жили там у 1600–800 роках. до н. е.
Культура Саньсіндуй названа на ім'я укріпленого поселення, яке знаходилося у верхній течії річки Янцзи. Археологи припускають, що у II тисячолітті до нашої ери був центр царства Шу.
Руїни площею близько 12 км2 знайшли випадково у першій половині минулого століття. До сьогодні на розкопках пам'ятника виявлено понад 50 тисяч реліквій. Однак поки що не знайдено письмових джерел та людських останків.
Як повідомляє китайське інформагентство «Сіньхуа», останні дослідження принесли археологам 3155 знахідок із золота, бронзи та нефриту віком понад 3000 років.
Найбільш незвичайними виявилися скринька, що зображує реальних та міфічних рептилій, статуя людини з тілом змії та жертовний вівтар близько метра заввишки. Він також знаходився в одній із ям, куди давні люди скидали свої приношення сонцю, небу, землі та померлим предкам.
У бронзової скриньки у формі панцира черепахи вигнуті сітчасті стінки, між якими покладено темно-зелений нефрит. З двох боків прироблено ручки у вигляді голів дракона. Експерти відзначають, що скринька виконана майстерно і в «дотепному дизайні», раніше не знаходили нічого подібного.
Бронзова скульптура напівзмії-напівлюдини зроблена, очевидно, «на повний зріст» – 160 сантиметрів. Центральна частина – з тілом змії, головою людини з опуклими очима і великими іклами – встановлена на глеку, а той, у свою чергу, на квадратному піддоні. На голові чудовиська – розписний келих.
Три частини композиції відносяться до трьох різних культур: піддон – до племені чжоу з північного заходу Китаю, глечик – до жителів середньої та нижньої течії Хуанхе (центр країни) того часу, а сама скульптура – до царства Шу. Дослідники пояснюють: реліквія доводить важливу роль Саньсіндуя у китайській цивілізації й тісні зв'язки з іншими давніми культурами.
Разом з цими артефактами з жертовних ям підняли нефритові диски з отворами, сокири, зубила, бронзових феніксів та дзвіночки, безліч скульптур з головами чи тілами тварин та близько 70 бронзових масок. Навколо ям залишилися сліди очерету, бамбука, сої, рогатої худоби та кабанів – імовірно, все це використовували у ритуалах жертвоприношень.