Ним могла бути сіль.
Ймовірно, сіль грала для майя значно більшу роль, ніж вважалося досі. Більше тисячі років тому представники стародавньої цивілізації використовували її для консервації м'яса та риби, причому ці продукти були предметом торгівлі, а соляні брикети використовувалися як свого роду валюта. Такого висновку дійшли фахівці з Університету штату Луїзіана.
Американські антропологи, що працюють на території сучасної держави Беліз, вивчили кам'яні знаряддя, які, зважаючи на все, використовувалися для здирання шкіри з тварин або очищення риби від луски. Подальше дослідження показало, що рибу та м'ясо майя солили, використовуючи при цьому сіль, отриману з морської води у вигляді випарювання. Фахівці також звернули увагу, що сіль добувалась у дуже великих кількостях.
За даними дослідників, солоні риба та м'ясо використовувалися не тільки для самостійного вживання в їжу, але і для торгівлі, а брикети із солі стандартного розміру могли слугувати грошима. Дослідження було опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Цивілізація майя з давніх-давен цікавить різних конспірологів, проте професійні вчені вважають, що часом реальні факти про давніх жителів Південної Америки цікавіші, ніж будь-які інші, які не мають під собою реальної підстави, легенди.
Зокрема, порівняно нещодавно стало відомо, що «надмірно» розвинене сільське господарство на півострові Юкатан призвело до зменшення кількості лісів, ерозії та збіднення ґрунтів, від якого природа повною мірою не «одужала» досі. Фахівці припускають, що ці події могли призвести до зникнення стародавньої цивілізації, оскільки згодом перестало їй вистачати їжі.