Давньогрецькі міста виникли в Північному Причорномор’ї в середині VІІ ст. до н. е., коли почалося активне розселення греків на узбережжях Середземного моря.
Найбільші міста: Ольвія (поблизу Миколаєва), Тіра (Білгород-Дністровський), Херсонес (Севастополь), Пантікапей (Керч).
Господарство: землеробство (пшениця, городина, виноград), виноробство, рибальство.
Ремесла: металообробка, гончарство, ткацтво, виготовлення виробів зі скла, дерева, кістки, ювелірна справа.
Торгівля: зі скіфами (продавали рабів, предмети розкошу, прикраси, посуд, прянощі, вина, купували пшеницю, шкури, хутро, рабів); із Грецією (продавали пшеницю, шкури, хутро, рабів, купували тканини, зброю, прикраси, маслинову олію, прянощі, вина)
Політичний устрій: більшість міст-держав – рабовласницькі республіки. Боспорське царство (утворене близько 480 р. до н. е. на Керченському півострові) – монархія.
Релігія та культура: поширені культи давньогрецьких богів: Артеміди, Аполлона, Афродіти, Діоніса. Культи міфологічних героїв Ахілла та Геракла. У III ст. з’являються перші християни. Традиції батьківщини в освіті, організації вільного часу, надання медичних послуг тощо.
Існували театри, гімназії, організовувалися спортивні змагання тощо.
Причини занепаду: набіги кочовиків. Конкуренція дешевої єгипетської пшениці.
У І ст. до н. е. грецькі держави Північного Причорномор’я потрапили в залежність до Римської імперії, у IV–V ст. були захоплені племенами ґотів і гунів. Херсонес і Пантікапей потрапили під владу Візантії.