Держава Іран упродовж XIX ст. поступово перетворилася на напівколонію Великої Британії та Росії. Іран був монархією, якою з 1796 р. правив шах із династії Каджарів. Столицею Ірану було місто Тегеран. У 1905–1911 рр. країну охопила революція.
Передумови
Посилення визиску з населення і зниження рівня життя більшості іранців унаслідок перетворення країни на напівколонію Великої Британії та Росії. Деспотичне правління шахського режиму, який постійно йшов на поступки іноземцям усупереч національним інтересам і жорстоко придушував прояви незадоволення.
Причини
- Різке погіршення економічного становища у країні в поєднанні із загостренням продовольчої проблеми.
- Загострення протиріч між правлячою Каджарською династією та іранською буржуазією, селянами, ремісниками, робітниками.
Основні вимоги
- Скликання меджлісу (парламенту).
- Обмеження влади шаха конституцією.
- Відповідність законів нормам шаріату – ісламському праву.
Основні події
5 серпня 1906 р. – Під час загальних страйків, голодних бунтів і демонстрацій у країні, які армія відмовилася придушувати, шах оголосив про запровадження конституційного ладу і скликання меджлісу.
1907 р. – Росія і Велика Британія підписали угоду про розподіл сфер впливу в Ірані й висунули вимогу до його уряду навести порядок у країні.
23 червня 1908 р. – Шах, спираючись на створену за допомогою Росії іранську козацьку бригаду, здійснив контрреволюційний переворот і розігнав меджліс.
Липень 1909 р. – Загони повстанців захопили Тегеран, позбавили шаха влади і проголосили новим правителем його сина. Було знов скликано меджліс і поновлено чинність конституції. Повстанці висунули вимогу переглянути англо-російську угоду 1907 р.
Грудень 1911 р. – Російські та британські війська, введені до Ірану з півночі й півдня, жорстоко придушили опір повстанців і допомогли вдруге розігнати меджліс. Революція завершилася поразкою.
Підсумки та історичне значення
Поразка революції закріпила напівколоніальне становище Ірану.
Революція мала великий вплив на сусідні країни, стала складовою «пробудження Азії».
Сприяла формуванню національної свідомості широких народних мас і активізації їх боротьби проти шахського деспотизму та іноземного гноблення.