Перші предки людини з'явилися на Землі близько 6 мільйонів років тому. А яке місце вважається найдавнішим прикладом їхнього існування?
Археологи розриваються між двома історичними місцями. Обидва знаходяться в Африці: в Кенії та Ефіопії.
Перше, Ломекві 3 у Кенії, містить кістки гомінідів, а також кам'яні артефакти. У дослідженні 2015 року вчені повідомили , що, докладно вивчивши відкладення у артефактів, вік цього місця оцінили приблизно в 3,3 мільйона років. Вважається, що «місцеві» знаряддя праці, ймовірно, були створені афарським австралопітеком. Цілком можливо, що австралопітек використовував кам'яні артефакти, щоб розколювати горіхи у цих місцях.
Проте низка робіт ставить під сумнів статус артефактів у Ломекві 3. Фахівці вважають, що вік деяких артефактів не може бути визначений. Іншими словами, знайдені на цій ділянці речі можуть не належати до того ж часу, що й відкладення, в яких вони були знайдені.
Багато археологів схиляються до думки, що найдавніші «сліди» людини знаходяться в Афарській улоговині, а якщо конкретніше, то це кам'яні знаряддя віком 2,6 мільйона років, які були знайдені біля річки Када-Гона в Ефіопії. Ці артефакти, можливо, були зроблені австралопітеком гархи, предком людини, який жив у Східній Африці близько 2,5 мільйонів років тому. Скам'янілості цього виду було знайдено поруч із кам'яними знаряддями. Вчені вважають, що саме австралопітек гархи був одним із перших предків людини, яка почала створювати складні інструменти.
Вивчення знарядь у Ефіопії ведеться вже кілька десятиліть, тоді як у Кенії – лише кілька років. Це також викликає деякі підозри вчених.
Але ж є і третій претендент! Звання «найстарішого археологічного об'єкта» може мати район Леді-Герару в Ефіопії. У цих місцях фахівці виявили частину нижньої щелепи гомініду із зубами. Провівши аналіз навколишніх відкладень, вчені датували її 2,8 мільйонами років.
Однак і тут багато експертів сумніваються. Тому інструменти біля річки Када-Гона – місце з найкращими однозначними доказами, а отже, вони можуть гордо носити звання «найстарішого археологічного об'єкта на Землі»!
Перші люди на території України – стоянка Королеве
На території Закарпатської області розташована одна з найдавніших археологічних пам’яток Євразії – Королевська стоянка. Як свідчать результати розкопок, найдавніші знахідки звідти мають вік близько мільйону років. Загалом же люди безперервно мешкали на тому місці дуже тривалий час. Останні знахідки відносяться вже до періоду насування льодовика (50 тис. років тому).
Закарпаття відоме своїм надзвичайно своєрідним і древнім минулим. Серед пам’яток старовини є дуже цікавою й оригінальною, навіть у європейському масштабі, багатошарова стоянка первісних людей поблизу селища Королево Виноградівського р-ну. Пам’ятка була відкрита в 1974 р. археологічною експедицією під керівництвом В. Гладиліна.
Жили стародавні люди у мінливих кліматичних і природних умовах, які часом дуже відрізнялися від сучасних. Як показують королівські знахідки займалися найдавніші мешканці України полюванням і збиральництвом. Вони вміли добре обробляти камінь, дерево, кістку і шкіру. Очевидно, вони, як це показують знахідки з інших територій вже знали і використовували вогонь, оскільки нерідко клімат в той час був холодніший, ніж сьогодні.
Щоб розкопати від сучасної поверхні до найраніших шарів, археологам потрібно було прокопати вглибину на 12 м (чотириповерховий будинок).
Археологи знайшли на цій стоянці різні знаряддя праці: рубила, скребла, гостроконечники, різці, чопери, ножі. Цей перелік відображає фактично весь «асортимент» тогочасних знарядь праці.
У Королеві вченим вдалося зібрати понад 60 тисяч кам'яних знарядь праці. Як вважають археологи, їх вік від 1 мільйона до 30 тисяч років до н. е. Дослідження показали, що наші предки виготовляли наконечники списів, скребла, ножі майже виключно із місцевого андезиту (гірської породи). Згідно з експертними висновками, Королево упродовж сотень тисяч років функціонувало як стоянка-майстерня з виготовлення кам'яних знарядь праці і зброї.
Коментарі: 1 RSS
1 Євген 12-07-2022 16:19
Доведена стоянка людини в с.Королево, Закарпатської обл.,давність більше 1 млн.років, найдено 100000 артифактів,дослідив Гладилін,києвський архіолог.