Історії відомо багато випадків, коли завдяки зусиллям археологів літопис людства поповнювався новими сторінками, що розповідають про міста давнини. Як правило, основою для таких відкриттів були документи, свідчення сучасників і вчених давнини. Але траплялося й так, що оживало міфологічне сказання, у реальність подій якого ніхто не вірив.
Величезної популярності набули твори легендарного Гомера – «Одіссея» та «Іліада».
Ці поеми присвячені подіям, пов’язаним з походом греків-ахейців проти малоазіатського міста Трої. Для людини епохи античності кожне слово із цих поем було незаперечною істиною. Але був і інший період, коли все в «Іліаді» й «Одіссеї» вважали вигадкою.
Цієї точки зору дотримувалися не тільки геніальні поети Ґете й Байрон, але й видатні вчені мужі. Усе, що нам сьогодні відомо, дозволяє стверджувати, що принаймні деякі елементи троянської епопеї є історичними. Це стало очевидно завдяки розкопкам, що їх розпочав німецький археолог-самоучка Генріх Шліман у 1870-1880 рр.
Він повірив в античний міф і не помилився. Шліман знайшов руїни великого міста, причому в тому самому місці, де, за описами, повинна була розміщуватися Троя – недалеко від входу в протоку Дарданелли. Сенсаційні відкриття Г. Шлімана довели, що Троя, Мікени й ахейські цитаделі не міф, а реальність. Більше того, було доведено, що близько 1260 р. до н. е. місто пережило облогу й було зруйноване.
Надалі з’ясувалося, що Троя не тільки існувала, але й мала дуже давню історію. На це вказують її дев’ять основних шарів. Перший має красномовну назву «Троя 0» і належить до неоліту. Третій шар (2600-2300 рр. до н. е.) цікавий тим, що Г. Шліман виявив у ньому скарб (скарб Пріама), що отримав назву за ім’ям царя Пріама. Насправді скарб жодним чином його не стосується.
Він містився у срібній посудині, де знайшлося місце для багатьох тисяч предметів, найбільше – золотих намистин. Час винагородив Г. Шлімана за віру в існування Трої.
Чи знаєте Ви, що...
За легендою, греки хитрістю заволоділи Троєю, сховавши своїх воїнів всередині велетенського дерев’яного коня, якого вони подарували троянцям.
Нині неподалік від входу в археологічну зону встановлений дерев’яний кінь, який точно відповідає описові Гомера.