Буддизм є однією зі світових релігій. Його засновник – Будда, належить до найвидатніших релігійних учителів людства. Він проповідував рівність, милосердя й співчуття. До країн, куди буддизм проник досить рано й де вкорінився та став найважливішою релігією, належать М’янма (Бірма). Її найбільші буддійські пам’ятки були споруджені в місті Паган.
Паган був заснований у 841 р. у самісінькому центрі країни. Через двісті років перший бірманський король Аноратха зробив його своєю столицею. Захопивши землі, населені монами, він перевів майстрів у Паган і наказав звести кілька святилищ. Першою великою будівлею став Швезігон. Це масивна пагода, покрита золотом і оточена безліччю невеликих ступ – пам’ятників на честь діянь Будди. У них зберігаються священні для будь-якого буддиста реліквії.
Потому були зведені й перші храми. Найвідоміший з них – Ананда, збудований наприкінці XI ст. На відміну від чималого й трохи важкуватого Швезігона, Ананда – легкий, витончений храм, що зачаровує своєю архітектурою.
На іншому кінці Пагана розміщувалося ще одне святилище, що його збудував монський цар Мануха. Він був почесним бранцем Аноратха. Як стверджують хроніки, йому залишили придворних і частину скарбниці.
Мануха продав один зі своїх коштовних каменів і на отримані кошти побудував унікальний храм. У його центральній залі розташовується статуя сидячого Будди, що заповнює весь простір. Пройти до сусідньої, меншої зали можна, тільки протиснувшись між пальцями руки Будди й стіною. Очевидно, так повержений цар хотів продемонструвати своє становище в Пагані.
У 1287 р. середньовічна бірманська держава розпалася під ударом монгольських військ. Місто було захоплене, золоті пагоди по-хижацькому розграбовані, а релігійні реліквії викрадені. Згодом на місці столиці було побудоване невелике містечко й кілька сіл, що простягнулися вздовж західного берега річки Іраваді.
Сьогодні як такого міста Паган не існує – є археологічна зона площею 40 км2, усіяна сотнями великих і маленьких пагод, між якими можна ходити тижнями.
Більшість із них були побудовані із червоного й білого каменю в період найбільшого розквіту царства – в ХІ-ХІІІ ст. Але й у наші дні це одне з найбільш шанованих у країні місць, і зі слів «Це трапилося в Пагані...» починається добра половина місцевих казок.
Чи знаєте ви, що...
Окрім пагод, ступ і монастирів, у Пагані є ще «губ’я-учжі» – печери-храми, які складаються з безлічі лабіринтів та коридорів з розмальованими стінами. У цих печерах можна побачити велику кількість фресок – як старих моноколірних, так і багатобарвних. Зображення на фресках часто сюрреалістичні й фантастичні.