На північному сході Африки сформувалася ще одна цивілізація Родючого півмісяця – давньоєгипетська. Її своєрідність полягала в тому, що життя їй дав Ніл, завдяки якому тут отримували великі врожаї. Не дивно, що місцеві жителі називали його «рзаф-ан-та», що означає «годувальник світу».
Спочатку єгиптяни селилися на високих ділянках річкової долини, подалі від води – боялися повеней. Згодом вони побудували систему водопостачання, для підтримання якої створили центри керування – перші єгипетські міста. Кожне з них об’єднувало невелику довколишню область, яку греки пізніше стали називати «ном», а її правителя – «номарх». Найдавніші пам’ятки вказують на військову функцію цих утворень. До нашого часу збереглися зображення фортець, оточених зубчастими стінами.
Процес об’єднання Єгипту відбувався як у дельті, так і в долині Нілу. Поступово утворилися дві держави-суперниці. Столицею одного з номів Нижнього (Північного) царства було місто Едфу (Бехдет), а релігійним і політичним центром Верхнього (Південного) царства – Нехен (Небут).
Завдяки роботі французьких археологів в Едфу вдалося розкопати не тільки значну частину стародавнього міста, але й кілька мастаб часів VI династії (межа IV–III тис. до н. е.). Ці гробниці є свого роду прообразами пірамід. Вони мають форму зрізаного багатогранника з підземною поховальною камерою, у якій лежить мумія. Наземна будівля включає молитовню зі статуєю: згідно з повір’ями єгиптян, до неї в разі потреби (наприклад, при ушкодженні мумії) могла переселитися душа небіжчика.
До більш пізнього періоду належить спорудження грандіозного храму бога Хора Бехдетського (237-47 рр. до н. е.). Як не дивно, але час його пощадив, зберігши до наших днів майже в первісному вигляді. Відвідувачів храм зустрічає масивним пілоном заввишки 36 м. За ним розміщувався двір зі скульптурою Хора-сокола, зробленою із чорного граніту. Далі йдуть кілька приміщень, призначених для культових церемоній.
Навіть у наш час відвідування храму справляє незабутнє враження.
Найбільших успіхів у дослідженні Нехена досягли англійські археологи. Крім важливих додинастичних артефактів (предметів давнини), вони виявили «форт», що його збудував цар Хасехемуї.
Чи знаєте Ви, що...
Наприкінці XIX ст. англійські археологи Дж. Е. Квібелл та Ф. В. Грін проводили розкопки храму І єгипетської династії (кінець IV тис. до н. е.), у якому виявили важливі додинастичні артефакти, у тому числі знамениту плиту царя Нармера й булаву царя Скорпіона.