Має дуже короткий, стиснутий тулуб і надзвичайно високі й гострі спинний та анальний плавці. Хвостовий плавець утрачено, замість нього розвинулася шкірна складка, підтримувана особливою пластиною. Шкіра риби-місяця товста й еластична, вкрита дрібними кістковими горбками. Забарвлення зазвичай брудно-сіро-буре, яке ближче до черева стає світлішим. Розмірами ця риба перевершує всіх своїх родичів, оскільки траплялися екземпляри 2–2,5 м завдовжки і понад 300 кг вагою. Живе в тропічних і помірних водах. Нереститься в тропічних водах Атлантичного, Індійського і Тихого океанів. Найчастіше спостерігали рибу-місяць у Середземному морі.
«За хорошої погоди, – говорить мореплавець Яррель, – матроси нерідко помічають цих риб, які ніби сплять на поверхні моря, лежачи завжди на одному боці, тож нетямучій людині здається, що вони мертві».
Риба-місяць живе в товщі води і трапляється на глибині до 600 м. На противагу загальноприйнятій думці є свідчення, що більшу частину часу дорослі особини проводять на глибині понад 200 м.
Харчується риба-місяць планктоном, а також кальмарами, личинками вугрів, реброплавами і медузами. Це найплодючіша риба: одна самиця може викидати до 300 млн ікринок, проте чисельність цієї риби невелика.