У 1906 році в некрополі Дейр-ель-Медіна було виявлено незайману гробницю наглядача за роботами Кха та його дружини Меріт. Ця знахідка стала знаковою на той момент, але й через 100 років вона продовжує дивувати археологів.
Поховання Кха і Меріт залишається найповнішою некоролівською стародавньою гробницею. Воно розкриває важливу інформацію про те, як поводилися з високопосадовцями після смерті.
Після виявлення гробниці археологи змогли встояти перед спокусою і не стали розгортати мумії або розкривати старовинні глеки. Навіть після передачі артефактів Єгипетському музею в Турині (Італія) все залишалося запечатаним. Вміст багатьох посудин досі залишається загадкою, але тепер вчені ризикнули дізнатися про ці таємниці!
Аналіз запаху
Іларія Дегано, хімік з Пізанського університету (Італія) та її колеги помістили різні артефакти, у тому числі запечатані глеки, наповнені гнилими залишками стародавньої їжі, у пластикові пакети на кілька днів, щоб зібрати летючі молекули, які досі виходять від артефактів.
Потім команда використовувала мас-спектрометр для визначення компонентів запаху з кожного зразка. Вони виявили альдегіди та вуглеводні з довгим ланцюгом, що вказують на бджолиний віск, триметиламін, пов'язаний із сушеною рибою та інші альдегіди, поширені у фруктах.
«Дві третини об'єктів дали певні результати, – говорить Дегано. – Це був дуже приємний сюрприз».
Це не перший випадок, коли ароматичні сполуки розкривають важливу інформацію про Стародавній Єгипет. У 2014 році дослідники витягли летючі молекули із лляних бинтів віком від 6300 до 5000 років, які використовувалися для обгортання тіл на деяких із найбільш ранніх єгипетських цвинтарів. Молекули підтвердили наявність бальзамуючих агентів з антибактеріальними властивостями, показуючи, що єгиптяни експериментували з муміфікацією приблизно на 1500 років раніше, ніж вважалося.