Запитання «Скільки років живуть собаки?» хвилює багатьох людей — і тих, хто вже є власником вихованця, і тих, хто тільки збирається ним стати. Але однозначно відповісти на нього важко, оскільки на тривалість життя тварини впливає багато факторів, починаючи від спадковості та породи та закінчуючи способом життя, навколишнім середовищем та харчуванням.
Знати, скільки живуть собаки, варто для того, щоб у певний момент почати уважніше стежити за здоров'ям улюбленця, розуміти, що є нормою для тієї чи іншої породи і навіть вчасно перевести на певний корм для літніх тварин.
Середня тривалість життя собак
У середньому собаки живуть від 9 до 12 років. Це статистичні дані серед здорових тварин, які проживають у правильних умовах. У сучасному світі існує стільки різних порід собак, і так сильно відрізняється спосіб життя, який вони ведуть, що часом статистика може лише ввести в оману. Наприклад, у винятково домашнього собаки декоративної породи, величезного дворняги з хронічними захворюваннями та робочого їздового собаки, що бере участь у змаганнях, тривалість життя кардинально відрізнятиметься.
Скільки живуть різні породи собак
Багато в чому залежить від розміру. Собаки-довгожителі найчастіше зустрічаються серед мініатюрних порід. Так, деякі шпіци та чихуахуа дотягують до 15 років, середні та великі собаки зазвичай живуть від 10 до 13 років, а окремі гігантські породи, наприклад мастифи, — приблизно 7–8 років.
Складнощі бувають у представників порід з певними особливостями. Наприклад, у брахіцефалічних. До них відносяться мопси, пекінеси, бульдоги та інші породи собак з короткими мордами. Нерідко такі мають проблеми з дихальною системою через анатомію.
Ось усереднені дані за деякими популярними породами:
- англійський кокер-спанієль — 11,5 років;
- англійський сетер — 11,5 років;
- афганська хорт — 12 років;
- бігль — 12,5 років;
- бішон фризе — 13 років;
- бордер-коллі — 13 років;
- бордер-тер'єр — 14 років;
- боксер — 10 років;
- бородатий коллі — 13,5 років;
- бульдог — 6 років;
- бультер'єр — 10 років;
- грейхаунд — 9 років;
- джек-рассел-тер'єр — 13,5 років;
- дирхаунд — 8,5 років;
- доберман — 10,5 років;
- ірландський сетер — 12 років;
- йоркширський тер'єр — 12,5 років;
- золотистий ретрівер — 12 років;
- карликовий пудель — 14 років;
- лабрадор-ретрівер — 12 років;
- мастиф — 7 років;
- мопс — 11 років;
- німецький дог — 6,5 років;
- ньюфаундленд — 9,5 років;
- прямошерстий ретрівер — 10 років;
- ротвейлер — 9 років;
- чихуахуа — 12,5 років;
- ердельтер'єр — 11 років.
Всі ці показники досить умовні і можуть змінюватись під дією різних факторів:
- умов утримання;
- дієти;
- захворювань тощо.
Що стосується собак змішаних порід, то, за даними досліджень, вони живуть у середньому на 1,2 роки довше за своїх чистокровних побратимів.
Чинники, що впливають на тривалість життя собак
На тривалість життя собаки впливає дуже багато факторів. Тільки з огляду на них уже можна зробити більш-менш точне припущення, скільки вона проживе. Ось основні з них:
- Спадковість. Наявність будь-яких генетичних захворювань, стан здоров'я і схильність до довгожительства багато в чому передається потомству від батьків. При поганій спадковості навіть хороший догляд не гарантує довголіття вихованця. Тому так важливо при купівлі цуценя дізнаватися інформацію про його родовід.
- Умови утримання. У собак з одного посліду може бути різна тривалість життя, адже кожен новий власник утривуватиме вихованця по-різному. Якщо господар правильно годує свого вихованця, вчасно прищеплює його, возить до ветеринара на огляд і не піддає постійному стресові, то такий собака проживе довше. На стан вихованця також впливають правильне місце утримання, наявність іграшок та активностей, відсутність самотності. Усе це сприятливо позначається як на настрої, а й у здоров'я вихованця загалом — як психологічному, і фізичному.
- Фізична активність. Щоб тварина могла прожити довге та щасливе життя, їй необхідне фізичне навантаження. Це повинні бути активні ігри або прогулянки без повідка, зрозуміло, в тих місцях, які призначені для цього. Можна також займатися спортом разом із вихованцем, наприклад, бігати з ним, їздити велосипедом. Фізичні навантаження зміцнюють мускулатуру вихованця, серцево-судинну систему та є чудовою профілактикою багатьох захворювань, у тому числі ожиріння.
- Стан здоров'я. На жаль, люди не в змозі захистити своїх улюбленців від усіх хвороб, проте уважно стежити за станом вихованця може кожен. При найменших симптомах нездужання (першими найчастіше з'являються слабкість, підвищення температури, втрата апетиту, млявість) краще відразу ж показати тварину ветеринару, щоб виявити хворобу на ранній стадії. Чим частіше собака хворіє і чим слабший у неї імунітет, тим менше він проживе.
До інших факторів, які також впливають на тривалість життя собаки, належать:
- Частота пологів. Виношування потомства та пологи — великий стрес для організму, що вимагає багато ресурсів. Якщо не дотримуватися періодів відпочинку, то можна підірвати життєві сили вихованця, тим самим скоротивши його життя на кілька років.
- Навколишнє середовище. Екологічна обстановка впливає як на людей, а й у тварин. На це господар ніяк не може вплинути, якщо, звичайно, не планує переїжджати, але частіше вивозити свого вихованця на природу, напувати його чистою водою і гуляти в парках, а не біля торгових центрів і заводів під силу кожному власнику.
- Виховання. Хоч би яким дивним це здавалося, але й від виховання може залежати те, скільки років проживе собака. Якщо вона слухняна, то не загубиться на прогулянці, не вибіжить на дорогу і не потрапить під машину, не підбиратиме різне сміття на вулиці. Всі ці правила та знання команд допоможуть не тільки зберегти здоров'я вихованця, а й, можливо, навіть зберегти йому життя.
- Популярність породи. Щойно виникає мода на певних вихованців, їх відразу починають розводити масово і хаотично, намагаючись задовольнити попит. Це призводить до погіршення як певних породних якостей, а й загального стану здоров'я, оскільки відбуваються в'язки між родичами, експерименти з невідповідними породами собак.