Їх можна застосувати до всього, від атомів до галактик
Група американських учених представила в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences новий фундаментальний закон природи, який вони назвали «закон функціональної інформації, що посилюється».
Його суть полягає в наступному: Дарвін свого часу описав лише окремий випадок, й еволюція зачіпає не тільки життя на Землі. Усі складні природні системи, і живі, і неживі, від планет і зірок до атомів і мінералів, розвиваються за законами еволюції, у бік більшої впорядкованості, розмаїття і складності.
У випадку біології природний відбір, відкритий Дарвіном, заснований на виживанні виду, тобто здатності жити досить довго, щоб залишити фертильне потомство. Але в глобальному, ширшому сенсі природний відбір у живій і неживій природі залежить від того, покращилися чи ні функції системи внаслідок еволюційних змін, які відбулися з нею, вважають учені.
Три кити еволюції
Найважливішою функцією є стабільність – відбір відсіює всі нестабільні конфігурації атомів, молекул чи клітин, залишаючи лише стійкі поєднання. Виживають також динамічні системи, що володіють постійними джерелами енергії. Третьою функцією, за якою йде добір, є новизна – здатність систем, що еволюціонують, утворювати нові комбінації, що підвищує шанси на появу нових характеристик.
Прикладів природного добору за функціями в природі безліч – це і фотосинтез, що з'явився, коли одноклітинні організми навчилися використовувати сонячну енергію, і багатоклітинні форми життя, що з'явилися, коли клітини навчилися кооперуватися. Приблизно те ж саме відбувається і в царстві мінералів – на початку утворення Сонячної системи їх було близько двадцяти, а за минулі 4,5 мільярда років на Землі кількість їхніх різновидів сягнула майже шести тисяч завдяки надскладним фізичним, хімічним і біологічним процесам.
«Всесвіт постійно генерує нові комбінації атомів, молекул, клітин тощо. Ці комбінації стабільні, але можуть породжувати все нові й нові поєднання, тобто еволюція триває. Життя – це найяскравіший приклад роботи еволюції, але насправді еволюція скрізь», – каже один з авторів статті, астробіолог Майкл Вонг.