Хоча останніми роками астрономія просунулася далеко вперед, Сонячна система досі до кінця вивчена. Розповідаємо про три питання, на які вчені поки що не можуть однозначно відповісти
Що знищило Венеру?
Найкраще поверхню Венери описує прикметник «пекельна». Її атмосфера наповнена газами СО2 що створює парниковий ефект. Він, у свою чергу, призводить до стабільно високих температур — близько 475 °C. Хмари з їдкої сірчаної кислоти ширяють над пейзажем із тисяч гострих вулканічних каменів. Тиск на планеті перевищує земний у 92 рази. Проте багато вчених упевнені: у далекому минулому Венера була схожа на Землю, на ній були великі океани, а атмосфера була сприятливою для появи та розвитку життя. Робін Ендрюс, вулканолог та автор книги «Супервулкани: що вони розкривають про Землю та інші світи », підкреслює:
Венера та Земля були планетарними сестрами Вони були створені приблизно одночасно і з однакових матеріалів, проте Венера апокаліптична, а Земля прекрасна. То чому поряд із звичайним раєм знаходиться загублений?
У науковій спільноті з цього приводу є дві гіпотези. По одній Венеру знищило глобальне потепління через близькість до Сонця. За другою, планету такою зробили великі виверження вулканів.
Чи залишилося щось живе у місячному смітті?
- Під час польотів програми "Аполлон" сумарно 12 американських астронавтів відвідали Місяць. Щоб заощадити місце в космічних кораблях по дорозі назад, вони залишили безліч сміття на супутнику Землі. В тому числі:
- понад 70 космічних кораблів та їх частин;
- 5 прапорів США;
- 2 кульки для гольфу;
- 12 пар взуття;
- телекамери;
- інструменти;
- рушники та серветки;
- упаковки з-під їжі;
- фотографію сім'ї одного з астронавтів.
Крім того, космонавти залишили на Місяці 96 пакетиків з екскрементами та блюванням. З моменту останньої місії минуло майже 50 років, тож астробіологів турбує питання: чи залишилися в них живі мікроорганізми, якими кишать людські відходи? Якщо вони змогли проіснувати таку кількість часу в жорстких космічних умовах, це робить більш реалістичним гіпотезу про те, що життя на Землю могло прилетіти ззовні, наприклад, на астероїді.
Чи існувало життя на Марсі?
Вчені вважають, що зараз Червона планета не має ознак наявності будь-яких організмів. Однак у минулому все могло бути інакше. Астробіолог із NASA Ліндсі Хейс розповідає :
Марс сьогодні дуже відрізняється від того, чим він був 4 млрд років тому, і ці свідчення з минулого помітні. Наприклад, залишки дельти великої річки припускають, що тут могла текти вода, і це відбувалося досить довго, коли залишилися відкладення.
З водою завжди пов'язане життя, тому питання про минуле Марса залишається відкритим. Можливо, майбутні місії на планету знайдуть на нього остаточну відповідь.