Астрономи пояснили природу таємничого «ряботіння» Чумацького Шляху. Незвичайне явище виявили за допомогою даних космічної обсерваторії Gaia Європейського космічного агентства, повідомляє Live Science.
Відомо, що Чумацький Шлях містить близько 100 мільярдів зірок. Вчені з Лундського університету у Швеції в рамках нового дослідження проаналізували рух понад 20 мільйонів світил у всій галактиці, але переважно із зовнішніх областей диска.
Спостереження показали, що зірки вагалися і рухалися вгору і вниз із різною швидкістю. Щоб визначити причину пульсації, що призводить до усунення об'єктів Чумацького Шляху, команда побудувала комп'ютерну модель.
Проаналізувавши всі дані, вчені дійшли висновку, що «ряботіння» було пущено кілька сотень мільйонів років тому, коли карликова галактика Стрільця пройшла через Чумацький Шлях. Ймовірно, раніше також сталося ще одне, більш раннє зіткнення. Дослідження показало, що «ряботіння» охопило всю галактику, досягнувши краю диска.
Маса галактики Стрільця оцінюється в 400 сонячних мас – це дуже мало в порівнянні з масою Чумацького Шляху. Але, на думку астрономів, у давнину вона була набагато більшою, проте втратила до 20% маси після численних зіткнень із нашою галактикою.
Катаклізми вплинули і на Чумацький Шлях. Астрономи встановили, що після кожного такого випадку розпочиналося активне народження нових зірок.