У 2019 році Китай виявив загадкову речовину на звороті Місяця. Але лише через тривалий час вчені змогли дати точну відповідь про те, що це таке.
У січні 2019 року китайський місячний зонд «Чан'є-4» став частиною космічної історії. Це перший апарат, який здійснив м'яку посадку на таємничому зворотному боці Місяця. Разом з «Чан'є-4» на супутник прибув і місяцехід «Юйту-2», який протягом кількох місяців вивчав скелястий ландшафт.
У ході цих досліджень місцевості у вересні Китай заявив, що місяцехід наткнувся на незвичайну гелеподібну речовину на дні кратера. Дивний матеріал був описаний як «кольорова таємнича речовина». При більш детальному аналізі стало зрозуміло, що речовина має більш скляну структуру, ніж гелеву, проте її походження все одно було незрозумілим.
Згідно зі статтею, опублікованою в журналі Earth and Planetary Science Letters, команда китайських учених змогла підтвердити свої підозри: матеріал розміром 50 на 15 сантиметрів, швидше за все, є результатом плавлення через метеоритні удари.
Через погане висвітлення вчені не змогли повністю зрозуміти склад склоподібної речовини. Але змогли визначити плагіоклаз у кількості близько 38%, що є звичайним для Місяця. Також у статті зазначено, що матеріал схожий на два конкретні зразки, які були повернуті місіями NASA «Аполлон-15» та «Аполлон-17».