Ботаніки наново відкрили «чудодійну» рослину, про яку писали стародавні греки, єгиптяни та римляни. Вважалося, що вона повністю зникла близько двох тисяч років тому. Але в ході нового дослідження вчені виявили сучасну популяцію в Туреччині, більш ніж за тисячу кілометрів від історичного ареалу виду в Північній Африці, повідомляє National Geographic.
Стародавні греки називали рослину сильфіон. Вона мала щільне стебло з жовтими квітами. Згідно з хроніками, у першому столітті нашої ери рослина зникла; останнє стебло, що збереглося, було подаровано римському імператору Нерону.
Команда Стамбульського університету дійшла висновку, що вид ferula drudeana, що росте на горі Хасан, є тим самим легендарним сильфіоном. Сучасна рослина відповідає описам із давніх текстів, а також зображенням сильфіону на монетах.
Крім зовнішньої подібності, ferula drudeana має протизапальні та протиракові властивості, які приписувалися сильфіону. У його корені міститься близько 30 вторинних метаболітів, які мають лікарський ефект.
У хроніках зазначено, що перші сильфіони з'явилися після сильного дощу. Це також не суперечить особливостям ferula drudeana – цей вид починає бурхливо рости після зливи і здатний досягти 180 сантиметрів всього за місяць.
Вчені знайшли пояснення й тому, що сильфіон опинився в Туреччині – рослини виявили на ділянках, де колись розташовувалися давньогрецькі колонії. Вони змогли добути насіння та виростити ферулу у теплиці, де планують продовжувати дослідження рослини.