Період від палеозойської до мезозойської ери ознаменувався загибеллю численних форм життя, які звільнили середовище проживання для нових видів. На цей час у світі вже панували рептилії. Близько 240 млн. років тому почалися події, які привели до того, що Земля перетворилася на планету, де ми й живемо нині.
На початку мезозойської ери, у тріасовому періоді, Земля була абсолютно не схожа на відому нам планету. Усі континенти становили один материк – Пангею, з усіх боків оточений неозорим океаном Панталасса. У такому світі й виникли перші динозаври. Велетенський масив суходолу без будь-яких перешкод дозволяв динозаврам переміщатися на далекі відстані з одного кінця світу в інший. Тому палеонтологи не дивуються, коли знаходять останки динозаврів одного й того ж виду в Африці і в Південній Америці. Повсюди клімат був дуже теплим. У центральній частині Пангеї виникла велика пустельна область. В умовах тропічного клімату скрізь росли ліси з вічнозелених рослин, таких як хвойні дерева, папороть і сагові пальми.
У кінці юрського періоду, близько 140 млн. років тому гігантський масив суходолу почав розколюватися. Він розпався на два величезні шматки – Лавразію на півночі та Гондвану на півдні. Між ними утворився обширний океан Тетіс.
Клімат юрського періоду був менш посушливим. На зміну дощовим сезонам приходили сухіші. Землю вкривали густі тропічні ліси, з’явилися річки, озера й болота, у яких водилися неймовірно великі рептилії.
Умови довкілля якнайліпше годилися для поширення динозаврів. І за дивовижно короткий строк виникли тисячі їх видів. Але рельєф Землі зовсім не був таким, який ми бачимо сьогодні: не було полів, квітів. Перші рослини з квітами і плодами з’явилися в крейдяному періоді.
У крейдяному періоді масиви суходолу продовжували розпадатися. Почали формуватися Атлантичний та Індійський океани, а материки – оформлятися відповідно до тих обрисів, які ми бачимо нині. Але динозаврам судилося погуляти чудовими лугами серед трав і квітів лише в кінці крейдяного періоду. У мезозойську еру поряд із динозаврами існували й інші тварини, переважно невеликі. Це були різні види ящірок, пізніше з'явилися змії, потім виникли черепахи й крокодили, птерозаври та водні рептилії, невеликі ссавці, а в кінці юрського періоду – птахи.
Мезозойська ера закінчилася дуже трагічно. Вважають, що 65 млн. років тому щось жахливе спричинило вимирання багатьох істот на нашій планеті. Для вцілілих, наприклад ссавців і птахів, розпочався новий період проживання на Землі...