Колонізація Ірландії
1541 р. Генріх VIII оголосив себе королем Ірландії, спираючись на право, визнане Римськими Папами за англійськими монархами в XII ст.
Підкорення країни супроводжувалося насадженням англіканства, однак більшість ірландців залишилася католиками. У підкорених областях вождів місцевих кланів примушували відмовитися від землі на користь короля, який потім передавав її своїм союзникам.
На підкорених землях селилися англійські колоністи, яким заборонялося укладати шлюби з місцевим населенням. Чимало ірландців залишили батьківщину й переселилися до Америки.
Ірландці піднімали проти колонізаторів повстання, які криваво придушувалися.
Підкорення Шотландського королівства
Здійснювалося шляхом установлення династичних зв’язків із правлячою шотландською династією Стюартів та збройних вторгнень англійської армії на територію Шотландії.
Вплив проанглійських сил у Шотландії посилився під час поширення Реформації. Спочатку Єлизавета І таємно надсилала зброю і гроші шотландським кальвіністам, а потім відкрито вступила у війну проти католиків на їхньому боці. Єлизавета ув’язнила шотландську королеву Марію Стюарт, яку в 1587 р. стратили за вироком суду.
Після смерті бездітної Єлизавети І в 1603 р. англійський престол успадкував шотландський король Яков (Джеймс) Стюарт, син страченої Марії Стюарт. Він об’єднав під своєю владою Англію, Шотландію та Ірландію і започаткував триєдине королівство Велику Британію.
Намагання посилити свій вплив на європейському континенті та протидіяти Габсбурґам
Надання допомоги нідерландським повстанцям у їхній боротьбі проти панування іспанських Габсбурґів. Сприяння гугенотам під час релігійних (гугенотських) війн у Франції (католиків підтримувала Іспанія). Підтримка активних дипломатичних контактів із німецькими князями-протестантами.
Колоніальна експансія
Відбувалася переважно у формі торгової експансії англійського купецтва, організованого в компанії.
Московська компанія встановила активні торгові відносини з Московією, відкрила вигідний торговий шлях Волгою і Каспійським морем до Персії.
У результаті проникнення на Близький Схід англійці встановили регулярні дипломатичні та торгові відносини з Османською імперією, заснували Левантійську компанію для торгівлі з турками.
1600 р. Заснування Ост-Індської компанії, яка отримала від Єлизавети І право монопольної торгівлі з Індією та Китаєм. Компанія, яка володіла власним флотом і армією, стала головним знаряддям колоніального завоювання Індії англійцями. Вела успішну боротьбу з голландською та французькою Ост-Індськими компаніями.
Індія стала для англійців плацдармом для проникнення в Китай та Японію.
Англійські купці вели взаємовигідну торгівлю з населенням іспанських колоній у Новому Світі, продавали їм англійські товари та африканських рабів. Іспанська влада забороняла колоністам торгувати з англійцями.
1585 р. було засновано Вірджинію – першу англійську колонію в Північній Америці.
Боротьба з Іспанією за панування на морях
Із середини 60-х рр. XVI ст. англійці розгорнули контрабандну торгівлю з іспанськими колоністами в Новому Світі.
Неоголошена війна між англійцями та іспанцями в Атлантиці. Рейди англійців мали напівпіратський-напівкомерційний характер. їхньою метою було пограбування іспанських портів у Новому Світі, захоплення «золотих» і «срібних» флотів, на яких іспанці перевозили коштовні метали до Європи.