Унікальний жолоб занурюється в надра Тихого океану аж на одинадцять кілометрів. Це Маріанська западина, яку також іменують четвертим полюсом Землі. Адже інколи, окрім географічних полюсів – Північного і Південного, виокремлюють і геологічні: Джомолунгму, найвищу точку планети, і Маріанську западину – найглибшу.
Важко навіть уявити, з якими труднощами зіткнулися вчені при дослідженні Маріанської западини. Величезний тиск, підвищена щільність і солоність води, низька температура – усе це доводилося враховувати при створенні спеціального обладнання.
Відоме тільке одне занурення на самісіньке дно Маріанської западини, здійснене 23 січня 1960 року Жаком Піккаром та Доном Уолшом у батискафі «Трієст». Учені тоді дізналися чимало дивовижних фактів. Було з’ясовано, що на великих глибинах шари води можуть змішуватися, а отже, поховання ядерних відходів небезпечно робити навіть на таких глибинах, бо колись вони все одно зринуть нагору.
Також установлено, що на глибині понад шість кілометрів, при нульових температурах і величезному тиску, існують живі істоти! Тут було знайдено восьминогів-мутантів, незвичайних морських зірок, хробаків, довжина яких сягала півтора метра, двостулкових молюсків і голотурій.
Чи знаєте ви, що...
Найдивовижнішими мешканцями западини є крихітні одноклітинні організми. Як з’ясували вчені, їх вік становить майже мільярд років. Імовірно, це найдавніші серед відомих на сьогодні жителів планети.