Об’єднує невеликих риб з досить високим, стиснутим з боків тілом, укритим ктеноїдною лускою, та характерною будовою зубів. У дорослих особин зуби на щелепах з’єднані в суцільні пластини і утворюють деяку подобу дзьоба. У передній частині спинного плавця та перед анальним у них розташовані міцні колючки. Молодь оплегнатових яскравого забарвлення, з ростом забарвлення стає більш однотонним. Населяють прибережні райони теплих вод коло берегів Південної Африки, Австралії, Перу та Японії.
Південноафриканський оплегнагп (Oplegnathus conwayi) – риба з високим стиснутим тілом, укритим дуже дрібними гребінчастими лусочками, і з безперервною бічною лінією. Досягає 90 см завдовжки.
Щелепні кістки мають гострий край, на якому містяться непомітні зуби, зрощені з кістками; на піднебінні немає зубів. Передня частина спинного плавця з твердими променями довша за м’яку задню частину; анальний плавець має три шипи; черевні плавці, розташовані на грудях, мають по одному твердому та по п’ять м’яких променів.
Молоді оплегнатові риби дуже відрізняються від дорослих забарвленням: у них зазвичай жовте тіло, прикрашене яскравими поперечними смугами або плямами. У міру дорослішання забарвлення поступово втрачає свою яскравість, і великі особини мають, як правило, майже однотонне чорне тіло.
Живуть, як правило, біля кам’янистих берегів, причому великі екземпляри часто тримаються на значній глибині (до 250 м). За допомогою свого своєрідного дзьоба оплегнатові обкушують з каменів морських їжаків та молюсків – свою основну здобич.