Найбільшу за протяжністю гірську систему Землі утворюють Кордильєри, які простягнулися з півночі на південь більш ніж на 18 тис. км. Вони поділяються на Кордильєри Північної Америки й Кордильєри Південної Америки, або Анди.
Величезна гірська країна утворилася в результаті зіткнення океанічної (Тихоокеанської) і материкових літосферних плит. Основні горотворні процеси, унаслідок яких піднявся цей велетенський бар’єр, почалися в Північній Америці понад 150 млн років тому, а в Південній на кілька десятків мільйонів пізніше.
Клімат та кліматичні пояси Кордельєрів
Клімат на Кордильєрах досить різниться. На це впливає територіальна особливість розташування гір:
- Вологість повітря у південному районі гір не перевищує 60%, а у північній - 80%;
- Влітку, середня температура повітря у південній частині сягає 30°C, у північній максимальний показник - 15°C;
- Взимку температура у північному районі гір складає -30°C, у південному - 17°C (зі знаком "-");
- Південь Аляски славиться найбільшою кількістю опадів за рік - до 4 000 мм, а пустеля Мохаве найменшою - 50 мм.
Сучасні Кордильєри розташовані майже в усіх кліматичних поясах, окрім арктичного, субантарктичного й антарктичного, тому відрізняються великою різноманітністю ландшафтів. Найсуворіші умови характерні для найпівнічнішої частини Кордильєр – Аляски.
Як і в усій гірській системі, вони простягаються потужним поясом західним краєм Америки. На території Канади система дістала назву Скелясті гори. їхня довжина вражає, оскільки становить близько 3200 км, а ось за висотою вони значно поступаються Анди можна уявити у вигляді гігантського хребта, який «пронизує» всю Південну Америку.
У перекладі з мови інків назва гірського краю означає «мідні гори». Багато вершин Анд досягають 6000 м над рівнем моря, а найвища – Аконкагуа – трохи не дотягується до 7000 м.
Анди складаються з двох паралельних Кордильєр – Західних та Східних. Західні лежать у межах знаменитого поясу вулканів, які обрамляють Тихий океан. Вони також відомі під назвою «Вогняне кільце».
Декілька дуже високих вершин Західних Кордильєр Південної Америки розташовані на північ від Ліми, де гірське пасмо майже перерізається долиною річки Сайта. Одна з них – Кордильєра-Негра («Чорна Кордильєра») – так названа через те, що на ній немає вічних снігів.
Чи знаєте ви, що...
Гори Західні Кордильєри мають почасти вулканічне походження. У сиву давнину вони були складені переважно вапняками, і сліди цих давніх порід ще збереглися на рівні 1200 м.