Проблеми низької якості та нестабільного складу води, що тече з крана, є актуальними для багатьох міст України. На думку експертів у сфері водопостачання, головні причини такого явища криються у відсутності контролю санітарних зон навколо водозаборів, недостатньої оснащеності розподільчих вузлів та зношеності водопровідних мереж. Ефективним способом вирішення цієї проблеми на рівні будинку або власної квартири вважається встановлення мембранного фільтра, що діє за принципом зворотного осмосу (ЗО). Нижче ми розглянемо базові елементи технології, обладнання для систем побутової та промислової водопідготовки.
Зворотний осмос: що це таке
Зворотний осмос – це метод очищення води, при якому розчин проходить під тиском через спеціальну синтетичну мембрану, де затримуються до 98% мінеральних солей та домішок. Вперше про процес зворотного осмосу заговорили ще 50-х роках 20 століття. Сьогодні зворотний осмос Одеса вважається найбільш ефективним способом у галузі водопідготовки. Має попит, як у промислових підприємств, так і в приватних будинках.
У чому різниця між прямим і зворотним осмосом?
Явище осмосу (прямий осмос) є основою обмінних процесів всіх живих організмів на клітинному рівні. Завдяки йому "працюють" водно-сольовий обмін, отримання поживних речовин, виведення продуктів життєдіяльності. Для протікання процесу потрібні розчин, розчинник і напівпроникна мембрана, що розділяє їх, яка є бар'єром для розчиненої речовини.
Прямий осмос – це баромембранний масообмінний процес. Його можна описати так: з боку розчинника виникає осмотичний тиск, який змушує його молекули переходити на бік розчину і розбавляти його. Збільшення обсягу розчину супроводжується зростанням гідростатичного тиску. Процес припиняється, коли статичний та осмотичний тиск приходять у рівновагу.
Важливо! У рослинних і тваринних організмах роль напівпроникної перегородки грає стінка клітини. Штучні мембрани виготовляються із органічної синтетики.
Якщо прикласти тиск з боку розчину, процес піде в інший бік. Це і є зворотний осмос. У процесі зворотного осмосу з одного боку мембрани підвищується концентрація розчину, а з іншого - збільшується обсяг розчинника.
Для чого потрібні фільтри із системою зворотного осмосу
Системи зворотного осмосу – це установки, які добре справляються з видаленням розчинених мінеральних солей. Очищення води зворотним осмосом – це видалення неорганічних сполук з води від 90 до 98%.
Мембрани добре відфільтровують органічні речовини, молекули яких значно більші, ніж у мінеральних солей. З'єднання з молекулярною масою вище 150 Da видаляються із води на 100 %. Імовірність проникнення бактерій та вірусів через фільтр практично нульова. Виняток становлять картриджі з механічними пошкодженнями мембрани. Очищена вода, отримана на нормально працюючій установці, не вимагає кип'ятіння та дозування дезінфікуючих речовин.
Але що очищає зворотний осмос? Чи всі речовини затримуються на мембранах? Назад осмотичні мембрани вільно пропускають розчинені двоатомні гази: кисень, азот, водень.
Очищення на ЗО можна піддавати воду із загальною мінералізацією 3 - 20 г/л з каламутністю до 5 ЕМФ і перманганатною окислюваністю до 3 мг 2 /л. Серед вимог більшості виробників мембран до вихідної води можна виділити відсутність сильних окислювачів (вільного хлору, озону) і двовалентного заліза.
Переваги зворотного осмосу
У систем зворотного осмосу є багато переваг:
- висока якість води за низьких енерговитрат;
- необмежена продуктивність та порівняно невеликі габарити;
- невисокі експлуатаційні витрати;
- концентрат не потребує утилізації та скидається у каналізацію.
Компанія «Аквадом» займається продажем промислових та побутових систем та пропонує зворотний осмос купити по вигідним цінам. Фахівці запропонують як готову модифікацію, так і візьмуть комплект обладнання для приватних замовників та підприємств.