Гнучкість розуму – це просто вислів, а цілком реальний стан нашого мозку, від якого залежить здатність протистояти депресіям, стресу та багатьом захворюванням. Це нейропластичність, і її, на щастя, можна розвивати. При тому, найкориснішими і найприємнішими шляхами.
Не одне століття наука вважала, що мозок дорослої людини статичний, а функції локалізовані: та частина відповідає за зір, інша за емоції, третя займається обчисленнями і так далі. Стверджувалося, що кількість нейронів фіксована і не може зростати ("нервові клітини не відновлюються!"), що зв'язки між ними непорушні. А насправді…
Сучасні дослідження доводять, що наш мозок пластичний, нейронні зв'язки постійно змінюються (слабшають, міцнішають, з'являються і зникають) і навіть цілі області мозку можуть змінюватися. Саме нейропластичність пояснює, чому людина може відновитися після тяжкої травми, коли здорова частина мозку переймає на себе функцію пошкодженої. Завдяки пластичності ми формуємо спогади, отримуємо нові знання та напрацьовуємо навички. Якщо узагальнити, то що пластичніший мозок, то краще.
Хвороби Альцгеймера, Паркінсона та інші деменції пов'язані саме із втратою нейропластичності. Крім того, існують переконливі докази, що зміцнення "негативних" нейронних зв'язків – тих, що вмикають певні схеми сприйняття та поведінки – може призвести до депресії.
На щастя, нейропластичність можна розвивати причому саме в той бік, який допоможе уберегтися від депресії та послужить чудовою профілактикою хвороб. Готуйтеся дізнатись, як це зробити.
Депресію долає дозвілля
Правильний відпочинок – перший крок на шляху до підвищення нейропластичності. Критично важливим є здоровий сон: поки ми спимо, наш мозок буквально перезавантажується, послаблює або руйнує одні зв'язки та зміцнює інші (особливо ті, що пов'язані з пам'яттю та навчанням). Навіть одна безсонна ніч порушує цей процес і негативно впливає на нашу пам'ять, тому намагайтеся спати по 8-9 годин, а засинати в один і той же час. Якщо важко заснути, спробуйте одну з розслаблюючих технік – полежіть у гарячій ванні, почитайте книгу, запаліть ароматичні свічки, послухайте повільну приємну музику. До речі, всі ці методи можна застосувати і в боротьбі зі стресом – ще одним фактором, що знижує нейропластичність.
На жаль, зовсім позбутися стресу вкрай тяжко, проте цілком реально злегка поміняти свою реакцію на фактори, що дратують, тобто стати стресостійким. Це не означає, що вам потрібно тримати всі негативні емоції в собі. Просто навчіться перемикатися – виводити свій організм зі стану оборони, посилаючи мозку сигнали про те, що вже час розслабитися. Можна фокусуватися на приємних думках, увімкнути улюблений фільм або вирушити на прогулянку. Природа, свіже повітря, та й будь-яка зміна обстановки допомагають швидко переключити свідомість та розслабитися.
Навчання – ворог депресії
Сам собою процес навчання – найкраща зарядка для мозку. Можна вивчати нову мову, нове рукоділля, записатися на курси з мистецтва, студіювати пізнавальні книги, дивитися лекції в YouTube або спробувати освоїти якийсь музичний інструмент – усі ці заняття будуть підвищувати нейропластичність (вивчення мов демонструє особливо вражаючі результати).
Звичайно, навчальні методики будуть ефективні лише в тому випадку, якщо навчатися чогось регулярно та довго. Тому слід відповідально підійти до предмету вивчення, аби не закинути його невдовзі. Можливо, за допомогою навчання ви зможете втілити дитячу мрію (наприклад, якщо ви хотіли стати астрономом або балериною, саме час купити телескоп або записатися в балетний клас), а також завести нових друзів, досягти підвищення на роботі або відкрити нові таланти. Що сильніша ваша мотивація вчитися, то краще ви зможете фокусуватися на процесі. Тож і нові зв'язки з'являться і закріпляться набагато швидше.
Ще одна відмінна вправа для гнучкості розуму – періодично міняти головну руку. Спробуйте побути шульгою: щодня по 30 хвилин робити всі дії лівою рукою, писати, тримати виделку, наливати чай і керувати смартфоном. Ця техніка працює навіть у короткостроковій перспективі: наприклад, коли вам потрібно стати до якогось складного завдання, можна спочатку зробити таку "розминку для мозку".
Рухайтесь, щоб забути про депресію
Щоденні 30-хвилинні тренування допомагають формуванню нових нейронних зв'язків; фізичні вправи збільшують надходження кисню в мозок, що прискорює ці формування; а танці є справжнім двигуном нейронної активності, оскільки задіюють безліч функціональних мозкових центрів одночасно. Більш того, регулярні заняття спортом не просто формують, а ще й зміцнюють позитивні нейронні зв'язки, тобто є відмінною профілактикою депресії. Є сенс рухатися не лише в межах однієї кімнати чи парку. Подорожі теж допомагають активному виробленню нових зв'язків – пізнання чужорідного мовного, культурного та природного середовища змушує наші нейрони пускати нові відростки. Таким чином, якщо ви поставите собі за мету розвинути нейропластичність, вам доведеться танцювати, пізнавати нові країни, вчитися чогось цікавого і добряче висипатися.
Оберіть вітаміни порти депресії
Сучасні харчові домішки та вітамінні комплекси вражають своїми спектрами дії при тому що виробляються з природної сировини. Це чудовий спосіб підтримати себе у вашому оновленому житті і повернути організму ті корисні речовини, які стрес і депресія висмоктали з нього.
Комплекс Stress Relief від компанії Bluebonnet Nutrition має переважно рослинний склад: женьшень, пасифлора, страстоцвіт, родіола, базилік та меліса. А також – теанін для підвищення когнітивних функцій та настрою. Препарат рекомендують при стресовому стані, депресії, неврозах, розладах нервової системи та загальній нестабільності емоційного фону.
При тих же симптомах, але плюс – порушеннях пам'яті в нагоді стане комплекс для поліпшення роботи мозку Higher Mind, розроблений в лабораторії Source Naturals. Багатство його складу вражає: вітаміни С, Е, та вісім вітамінів групи B; магній, цинк, натрій, бор і марганець; глютамін, карнітин, тирозин, інозитом, альфа-ліпоєва кислота, таурин і фенілаланін; рослинні екстракти – чорниці, куркуми, гінкго, елеутерокока та ашваганди.