Згадки про перші мандрівки, що відіграли значну роль у появі великих культур, дійшли до нас разом із міфами, легендами, переказами, біблійними текстами. Про подорожі давніх греків залишилося дуже багато переказів, у яких переплітаються вигадки й справжні події.
Надзвичайної популярності набули тексти Гомера – «Одіссея» та «Іліада». Історики припускають, що автор написав ці поеми у VIIІ ст. до н. е., поклавши в їхню основу міфологічні перекази про Троянську війну.
В «Одіссеї» та «Іліаді» йдеться про події, пов’язані з походом греків-ахейців проти мешканців малоазійського міста Трої. Були часи, коли греки вважали кожне слово цих поем незаперечною істиною. Фактами, взятими із текстів Гомера, користувалися давньогрецькі історики.
Щоправда, пізніше «Іліаду» й «Одіссею» вважали не більше ніж вигадкою. Проте сучасна наука дозволяє стверджувати, що принаймні деякі частини троянської епопеї є історичними.
Зокрема, про це свідчать розкопки, що в 1870–1880-х роках розпочав німецький археолог Генріх Шліман. Він натрапив на руїни великого міста саме там, де, згідно з текстами Гомера, розташовувалася Троя.