Із найдавніших часів греки поділялися на кілька племен, зокрема ахейців, дорійців та іонійців. Спочатку «морським» народом стали мешканці узбережжя Пелопоннесу – греки-ахейці. Їм пощастило завоювати Крит і всі його володіння, зокрема острови Родос і Кіпр. Але найкращими мореплавцями все ж таки стали іонійці, які жили в Аттиці, а також на островах Евбея, Хіос, Самоз та Наксос. Вони плавали по Середземному, Мармуровому й Чорному морях.
Прийоми грецького судноплавства були доволі примітивними. Єдиним морехідним інструментом, який мали давні мореплавці, був лот. Його використовували для ви мірювання глибини води. Пройдену відстань і місце свого перебування визначали за берегами й шляхом приблизних підрахунків.
Торговельні судна без кілів і з малою кількістю вітрил не могли пливти проти вітру. Така безпорадність під час поганих погодних умов призводила до того, що греки наважувалися на морські мандрівки тільки тоді, коли була гарна погода,– від середини березня до кінця жовтня.
Не дивлячись на недосконалість кораблів, грецьким мореплавцям усе ж таки вдалося підкорити Середземне море, вийти в Атлантичний океан і досягти Англії.
У південному напрямку вони плавали аж до північних берегів Африки. Використовуючи вітри й течії, греки мандрували на досить великій швидкості.
Із другої половини VII ст. до н. е. їхні кораблі завітали до Чорного моря. Перші поселення розташовувалися на морському березі, де були хороші гавані, а навколо – родючі землі. Частина з них перетворилися на міста, приміром Пантікапей (сучасна Керч), Ольвія (берег Дніпровсько-Бузького лиману), Херсонес (окраїни міста Севастополь).
Однією з найвидатніших подорожей тих часів стало плавання моряка, астронома, математика й географа Пітеаса. Він відкрив острів Зеландія, Скандинавський півострів і Бретань, Північне та Ірландське моря, а також протоку Каттегат, що поєднує Балтійське й Північне моря.
Чи знаєте ви, що…
Спочатку греки називали Чорне море Понтом Аксінським – «негостинним морем», проте потім перейменували на «гостинне» – Понт Евксінський. Доволі часто його називали просто Понтом (морем).