Вчені оцінили інтенсивність посухи, що накрила Центральну Америку близько 900 р., підтвердивши, що вона легко могла занапастити велику цивілізацію майя.
Дикі джунглі сучасної Центральної Америки колись були будинком розвиненої цивілізації, яка знала писемність та математику, астрономію, календар та архітектуру. На момент появи на континенті європейців майя вже були в глибокому занепаді. Це сталося через таємничу катастрофу, яка, починаючи з 900 р. н.е., призвела до швидкого скорочення населення та опустіння цілих міст, які швидко відвоювали ліси.
Причини цього невідомі, і вчені висунули десятки версій, включаючи епідемію трипаносомозу, завоювання тольтеками та перевитрату місцевих ресурсів, що призвело до виснаження джерел води та родючих земель. Багато гіпотез ґрунтуються на реальних знахідках – наприклад, на даних про сильну посуху, яка накрила Юкатан між 800 та 1000 роками, та могла призвести до колапсу сільського господарства. Нова робота, опублікована журналом Science, підтверджує цю версію.
Американські та британські вчені досліджували відкладення гіпсу та вміст ізотопів кисню в осадових породах на дні лагуни Чичанканаб на Юкатані. Ці маркери слугують для визначення кількості опадів: більш важкі ізотопи випаровуються трохи повільніше, і зростання кількості свідчить про посуху; подібно і гіпс утворюється при пересиханні насичених солями сірки озер.
В епоху катастрофи давнього царства майя лагуна знаходилася в самому серці їхньої цивілізації – і, судячи з цих маркерів посухи, жорстока посуха панувала тут близько 800 р., а потім і близько 950 р. Рівень опадів скорочувався вдвічі, а в пікові періоди – до 70 відсотків. Велика цивілізація майя, що спиралася на розвинене сільськогосподарське виробництво і складну систему іригації, опинилася в глибокому занепаді.
Зростання населення майя було забезпечене вирощуванням кукурудзи, бобів та гарбуза у сприятливий кліматичний період, а потім – і за підтримки розвинених технік іригації та сільського господарства. Проте натиску довгої посухи система не витримала, і населення впало на 90 відсотків. Ті, хто вижив, не могли більше підтримувати розвинену інфраструктуру і розчинилися в джунглях. Після цього природа захопила міста і дороги.