Багато винаходів Леонардо да Вінчі, які випередили свій час, так ніколи і не були втілені в реальність, залишившись назавжди у вигляді проектів на папері. Але це не скасовує того факту, що цей геній епохи Відродження першим в історії придумав багато такого, до чого ніхто не додумувався! Більш того, деякі винаходи Леонардо да Вінчі були в тому чи іншому вигляді використані вже в наші дні, знайшовши своє застосування, хоча нас від великого винахідника відокремлює півтисячі років.
1. Робот
Робот-лицар був придуманий Леонардо століття тому, але відповідні записи та креслення були виявлені в його документах лише в середині минулого століття. Убраний у лицарську броню робот, як було задумано, міг імітувати різні рухи людського тіла, а «програмувався» він за допомогою тросів і важелів. Вивчення документації показало, що робот повністю функціональний, і італійський дослідник Маріо Таддей, професор університету Мілана, створив робочу реконструкцію цього робота, яка представлена на фото вище. До речі, деякі особливості цього винаходу Леонардо да Вінчі були використані у сучасній робототехніці.
2. Орнітоптер
Мрії про політ не залишають людей з давніх-давен, і геніальний італієць теж замислювався про підкорення повітряної стихії. Надихався він, судячи з усього, ще міфом про Дедала, тому що його орнітоптер являв собою систему крил, що рухається м'язовою силою людини, тобто педалями. Правда, сучасні вчені встановили, що подібний літальний апарат ніколи не зміг би злетіти.
3. Танк
Цей винахід Леонардо був цілком життєздатним, принаймні його справді можна було втілити в життя. У його конструкції не було нічого надприродного, танк Леонардо був чимось на зразок колісниці, що з усіх боків закритою бронею і зовні нагадує черепаший панцир. Танк наводився в рух силою членів екіпажу, що знаходяться в ньому, і повинен був озброюватися дрібнокаліберними гарматами. Щоправда, Леонардо не продумав проблему відведення порохових газів – після пари пострілів усередині танка стало б просто нема чим дихати.
4. Скафандр для занурень під воду
Костюм для занурення під воду, винайдений Леонардо, повинен був допомогти людині перебувати під водою, не відчуваючи труднощів із диханням. Вчений припускав виготовити його зі шкіри, а для дихання оснастити виведеними на поверхню довгими трубками, основа яких мала бути зроблена з бамбука. Штука цілком працездатна, але такий костюм слабо захищав від холодної води, а також не дозволяв занурень на велику глибину через м'яку конструкцію.
5. Парашут
Ще один працездатний винахід Леонардо да Вінчі, втілений практично, щоправда, їм самим. Придуманий ним парашут був 7-метровий купол своєрідної форми, і, за задумом Леонардо, він повинен був дозволити людині безпечно спуститися з будь-якої висоти. Вже в наш час його правоту було підтверджено, коли парашутист-випробувач здійснив стрибок і м'яку посадку, використовуючи виготовлений точно за кресленнями Леонардо парашут.
6. Кулемет
Леонардо да Вінчі зробив одну з перших в історії спроб створити автоматичну (точніше, напівавтоматичну) зброю. Хоча, по суті, його «кулемет» гранично простий, це просто безліч мушкетів, встановлених спільно на загальний лафет. Розрядити всі стволи цієї штуковини можна було дуже швидко, один за одним, але перезарядка була б дуже довгою, тому що стрілку довелося б перезаряджати кожен ствол окремо, один за одним.
7. Педальний автомобіль
На жаль, креслення, що збереглися до наших днів, і документи, присвячені цьому винаходу Леонардо да Вінчі, виявилися недостатньо повними, так що сучасним інженерам довелося додумувати деякі елементи конструкції самостійно. Судячи з усього, геніальний італієць винайшов першу подобу автомобіля в історії, причому роботизоване – його візок не потребував водія і міг переміщатися самостійно. Усі налаштування здійснювалися важелями та натягом тросів.
8. Рятувальний круг
Форма кола давно стала еталоном для рятувального обладнання, і рятувальні кола для потопаючих використовуються по всьому світу. Але мало хто знає, що винахідником цього простого, але ефективного устрою був саме Леонардо! Він створив цілком працездатну конструкцію, яку від сучасних зразків практично нічого не відрізняло. Жорстке рятувальне коло конструкції Леонардо передбачалося виготовити з легкого плавучого матеріалу, і він був цілком працездатний.
9. Колісний замок
Протягом століть колесцевий замок був невід'ємною частиною вогнепальної зброї, і винайшов її ніхто інший, як Леонардо да Вінчі. Це проста, але в той же час геніальна конструкція являла собою коліщатко, що обертається, з насічками, яке при використанні висікає іскру для займання пороху. Колісний замок застосовувався повсюдно приблизно початку XVIII століття, що його витіснив новий замок, ударний, виявився зручнішим.
10. Гвинтокрил
За задумом вченого, четверо членів екіпажу мали обертати гвинт, який забезпечив конструкції підйомну силу, так що це швидше навіть не вертоліт, а автожир, він же гіроплан або гірокоптер. Виготовляти гвинт передбачалося з накрохмаленого льону, міцного і щільного, щоб не пропускати занадто багато повітря. Щоправда, цей винахід Леонардо да Вінчі ніколи не було втілено у реальність, до того ж ця конструкція ніколи не змогла б піднятися у повітря.
11. Прожектор
На рубежі XV-XVI століть Леонардо да Вінчі писав свій «Атлантичний кодекс», монументальну працю з понад тисячі сторінок, що містить роботи з аеродинаміки, математики, ботаніки та інших наук. Саме в «Атлантичному кодексі» він залишив креслення першого у світі прожектора. Звичайно, електроенергія тоді ще не була відкрита, тому прожектор Леонардо складався зі свічки та збільшувальних лінз. Але цей винахід був придуманий не для освітлення, а для формування тіней у театральних постановках, так що його можна було б назвати швидше проектором, ніж прожектором.
12. Велосипед
Суперечки про те, хто насправді винайшов велосипед, точаться досі, хоча відповідь на це питання, здається, очевидна – це винахід Леонардо да Вінчі, і йому вже близько п'ятисот років. Велосипед його конструкції мало відрізнявся від тих, що катаються дорогами зараз, хіба що виготовлений він був з дерева, і рулити їм було набагато важче, але в цілому принцип там був такий же – кермо, педалі, ланцюговий привід.