Досі найдавнішими вважалися мумії чинчорро, знайдені в пустелі Акатама в Чилі, – їх вік становить сім тисяч років. У Єгипті подібні практики поховання почали використовувати 5600 років тому. А знайденим у долині річки Саду в Португалії муміям близько восьми тисяч років,повідомляє SceinceAlert.
«Тут ми маємо справу з навмисною муміфікацією, це видно по особливому відношенню до тіла, включаючи його переміщення у певне місце», – вважають дослідники Упсальського університету (Швеція).
Вчені вважають, що муміфікація була звичайною практикою поховання у доісторичні епохи. Але довести це досить важко – м'які тканини з часом розкладаються, хоч би яким майстерним не був процес муміфікації.
Останки, виявлені в Португалії у 1960-х роках, майже не зберегли м'яких тканин. Ймовірні мумії перевезли до Національного музею археології у Португалії, але дослідження призупинили через неякісні фотографії з місця розкопок.
Нещодавно вчені знайшли раніше втрачені знімки, на яких видно розташування останків. Це дозволило провести докладну реконструкцію обряду поховання та зрозуміти, як поводилися з останками до поховання.
Крім того, антропологи провели ряд експериментів з розкладання тіла та з'ясували, що є ознаки муміфікації. Це сильно зігнуті кінцівки, відсутність екзартикуляції (ампутації без розпилювання кісткових тканин), осадові відкладення на кістках.