Напевно, у вас є знайомі, які вміють ворушити вухами. А може бути, і ви самі маєте цю кумедну здатність. Але чому так відбувається? Чому одні люди можуть керувати м'язами вуха, а інші – ні?
А у вас виходить ворушити вухами?
Деякі тварини, такі як собаки, кішки, коні та кролики, можуть рухати вухами за бажанням – так вони краще чують певні звуки і можуть розрізнити рух здобичі або хижака. Але при цьому у тварин у вусі набагато більше м'язів, ніж у людини – наприклад, у котів у кожному вусі по 32 м'язи, тоді як у нас із вами лише три. То чому деякі люди все одно можуть рухати вухами?
Чому люди ворушать вухами
Дослідженням цього цікавого феномену займався німецький вчений Даніель Штраус разом із колегами з Університетської клініки Саарланда (Німеччина). Він висунув гіпотезу, що предки людей могли рухати вухами як і тварини, але під час еволюції ця здатність втратилася. Проте люди зберегли рудиментарну систему, яка дозволяє їм хоч якось рухати вушною раковиною. Наприклад, так само як рудименти в організмі людини збереглися зуби мудрості і куприк.
Щоб з'ясувати, чи здатне вухо сучасної людини реагувати на звуки, Даніель Штраус провів дослідження, яке дало цікаві результати. Виявилося, що звукові стимули здатні викликати реакцію людського вуха – воно рухається, але майже непомітно. Тобто за цією логікою рухати вухами можуть усі, але чому не у кожного це виходить?
Чому не всі люди можуть ворушити вухами
Так, дослідження Даніеля Штрауса показують, що ворушити вухами, теоретично, може кожен. Однак у деяких людей це виходить краще через вроджені здібності – наприклад, через сильніші м'язи біля вушної раковини.
Було проведено дуже мало досліджень, щоб визначити, чи здатність ворушити вухами є генетичною. Але є одна робота 1949 року, яка була опублікована в журналі Hereditas – її результати показують, що людей, чиї батьки вміють ворушити вухами, ймовірність розвитку такої здатності вища. У ході роботи оцінювалися здібності 174 осіб, які тією чи іншою мірою могли рухати вушною раковиною – у 74% їх батьки могли так само.