Якщо для європейців Христофор Колумб є великим мореплавцем, то для корінних мешканців Америки він антигерой. Адже слідом за ним на нові землі стали прибувати спраглі до наживи авантюристи й завойовники. Вони шукали коштовні метали, перш за все золото, гадаючи, що воно «народжується» в екваторіальних районах від променів пекучого сонця.
Період завоювання Мексики, Центральної й Південної Америки європейцями в кінці XV – на початку XVI століть називають Конкістою (ісп. «conquista» – «завоювання»), а завойовників – конкістадорами. Її учасники (переважно іспанці) здійснювали морські плавання уздовж берегів Північної та Південної Америки, а також сухопутні походи вглиб обох материків.
З вогнем і мечем військові загони Ернандо Кортеса пройшли імперією ацтеків – Мексикою, а Франсиско Пісарро – землею інків, Перу. Підкоривши їх, завойовники грабували місцеві народи й зруйнували їхню високу культуру. Велика кількість індіанців гинула не під час боїв, а від голоду, непосильної праці й завезених прибульцями інфекційних хвороб: віспи, тифу, чуми. Виправдовуючи свою жорстокість, конкістадори згадували про криваві людські жертвоприношення, що були доволі розповсюдженим явищем у багатьох місцевих народів. Релігія індіанців справді славиться шокуючими обрядами, приміром ацтеки їли м ясо переможених ворогів. Тож іспанці вирішили, що зустрілися зі слугами сатани, яких слід знищувати в будь-який спосіб. Ентузіазм конкістадорів розпалювався також і через розповіді про неймовірні багатства Нового Світу і легенду про дивовижну країну золота – Ельдорадо. Вони вважали, що в цій, насправді вигаданій, країні скарби були такою самою буденною річчю, як звичайнісінький камінь у європейських містах.
Чи знаєте ви, що...
За життя Атауальпи Пісарро затребував у інків фантастичний викуп: кімнату, в якій утримувався їх полонений вождь, вони повинні були до стелі заповнити золотом. Намагаючись врятувати життя свого правителя, індіанці зібрали золото й навіть заповнили ще дві кімнати сріблом, але Пісарро не дотримав слова і стратив Атауальпу.
Цікаво, що...
У XVI столітті Атлантику перетнуло понад 200 тисяч іспанців. Унаслідок воєнних дій до володінь іспанської корони були приєднані величезні території, площа яких майже в 22 рази перевищувала територію самої Іспанії.