Пошук шляхів удосконалення засобів для використання головних традиційних джерел енергії – вітру і води. Удосконалено колесо, що приводило в рух водяний млин. Горизонтальне колесо почали робити з лопатями, діаметр вертикального колеса збільшився вдвічі і сягав десяти метрів. Використання завдяки вітрякам енергії вітру у промисловості. Це полегшувало працю гірників під час подрібнення руди, приводило в рух шліфувальні і бурові пристрої та ін.
Удосконалення конструкції і технології виготовлення гвинта – головного елемента будь-якого апарата для передачі енергії. Спочатку гвинти робили з дерева вручну, пізніше виготовляли за допомогою токарного верстата (1568 р. – перші згадки про його винайдення) і відливали з бронзи та латуні. Головні сфери використання гвинта – книгодрукування і карбування монет. 1500 р. у Мюнхені вперше почали використовувати друкарський гвинтовий прес. Середина XVI ст. – у країнах Європи поширюється застосування гвинтового преса для карбування монет.
Упровадження винаходів у гірничодобувній галузі. Удосконалення помп для відкачування води з шахт. Розпочато видобуток корисних копалин вибухівкою. Поліпшено системи вентиляції у шахтах. Для транспортування руди використано вагонетки, що їх тягли дерев’яними рейками коні.
Удосконалення існуючих технологій обробки металів. Засвоєно доменний і мартенівський методи плавлення. Висота доменних печей у XVI – першій половині XVII ст. збільшилася вдвічі. Зріс видобуток кам’яного вугілля, яке мало вищу температуру горіння, ніж торф чи деревне вугілля. У 20-х рр. XIV ст. в Англії відкрито спосіб очищення кам’яного вугілля і виготовлення коксу, який давав вищу температуру під час горіння.