В Ізраїлі реконструювали біблійні битви за допомогою геомагнітного поля та вирішили кілька давніх загадок.
Міжнародна команда дослідників на чолі з археологами Тель-Авівського університету та Єврейського університету в Єрусалимі вивчила артефакти із 17 регіонів Ізраїлю. Усі вони були з містами, зруйнованими вогнем. Це дозволило вченим використати пам'ять магнітного поля та вирішити кілька давніх загадок. Вони реконструювали конфлікти з XII по VI століття до н. е., пов'язані з падінням царств Ізраїлю та Юдеї. Всі вони, як виявилось, були описані в Біблії.
Свята земля часто зазнавала нападів завойовників. З війною на неї приходили Єгипет, Арамеї, Ассирія, Вавилон та інші імперії проти царств Ізраїли та Юдеї. Тому сьогодні Ізраїль багатий на стародавні руїни, але хто, що і коли зруйнував, як і раніше, змушує археологів сперечатися і ламати голову.
Радіовуглецевий метод датування не завжди точний, виникають різночитання. Нещодавні дослідження запропонували нову технологію – визначення хронології за допомогою магнітного поля Землі. Воно постійно змінюється, а такі артефакти, як кераміка, багато будівельних матеріалів, висушені сирцеві камені містять феромагнітні частки.
У момент сильного нагріву – наприклад, при пожежі – вони як крихітні стрілки компаса вирівнюються з геомагнітним полем і намагнічуються – запам'ятовують його. Оскільки найчастіше стародавні міста спалювали вщент, то в археологів залишилося багато таких обпалених намагнічених артефактів.
Палеомагнітне дослідження проводилося на руїнах 21 зруйнованого поселення залізного віку в 17 різних місцях країни від Бет-Шеана в Галіллеї до Беер-Шеви в пустелі Негєв. Вчені взяли дані про магнітне поле з історичних місць, хронологія яких зрозуміла. І порівнювали з ними дані нових артефактів.
Результати допомогли відповісти, наприклад, на давнє запитання вчених, яке залишалося нерозгаданим через різну типологію знайденого глиняного посуду: хто зруйнував Тель-Бет-Шеан – фараон Шешонк I (у Біблії – Шишак) чи арамеєць Азаїл із Дамаска. Інтенсивність і напрямок магнітного поля показав, що місто згоріло наприкінці X – на початку XI ст. до н. е., що відповідає вторгненню єгиптян на чолі з Шешонком. Воно описано в Біблії у Третій Книзі Царств у розділі 14. Арамейські сили завойовували частини Святої Землі вже на століття пізніше.
Також команда з'ясувала, що стародавнє юдейське місто Беш-Шемеш було зруйноване на початку VIII ст. до н. е. У цей час не було іноземних вторгнень або стихійних лих, але епізод із Біблії описує внутрішній конфлікт між царствами Ізраїлю та Юдеї близько 790 р. до н. е.
У 4 Книзі Царств (14:11-13) говориться, як Йоас воював з Амасією у Бет-Шамісі (Веф-Шемеші):
«І розбиті були Юдеї Ізраїльтянами, і розбіглися наметами своїми».
Ця подія встановила панування північного Ізраїлю над Юдеєю та Єрусалимом до нападу ассирійців.
В рамках дослідження також з'ясували, що армія Азаїла з Дамаска зруйнувала, окрім Гата филистимлян, міста Тель-Рехів, Хорват-Тевет та Тель-Заїт. А ось у південній юдеї орудували вже не арамейці, а ідумеї, які скористалися ослабленням Єрусалиму вавилонянами. Ця зрада пояснює, чому в Біблії виражається така ворожість до ідумей.
Автори зазначають, що метод магнітного поля Землі може працювати разом із радіовуглецевим. Разом вони перекриватимуть діапазони і надаватимуть точніші дані.