Палеонтологи ідентифіковували загадкову скам'янілість, знайдену в Антарктиді, майже одинадцять років. Весь цей час вона зберігалася у Чилійському музеї.
Аналіз показав, що це яйце з м'якою шкаралупою, найбільше з будь-коли знайдених. Його вік становить близько 68 млн. років. Його могла відкласти морська змія, що вимерла, або ящір, повідомляє Nature.
«Дуже рідко можна знайти викопні яйця з м'якою шкаралупою у такому хорошому стані. Ми не знали, що ці яйця можуть досягати таких величезних розмірів, і припускаємо, що вони належали гігантській морській рептилії», – розповіли автори наукової роботи.
Скам'янілість виявили у 2011 році. Вона досягала 28 см завдовжки та 18 завширшки і була віддалено схожа на запечену картоплю. Вчені довго не могли збагнути, що це. Лише у 2018 році з'явилася теорія про яйця – але всередині утворення не було скелету зародка.
У ході недавнього дослідження експерти зробили кілька зрізів і виявили «шарувату структуру, схожу на м'яку мембрану, і набагато тонший жорсткий зовнішній шар». Хімічний аналіз підтвердив, що яєчна шкаралупа відрізняється від навколишнього осаду і була живою тканиною.
Але, як і раніше, незрозуміло, яка істота могла знести таке гігантське яйце. Лише один вид в історії Землі виробляв яйця більших розмірів – птах-слон з Мадагаскару.
Вчені вважають, що це був не динозавр, а якась рептилія, можливо, «родичка» мозазаврів. У місці, де лежало яйце, справді збереглися сліди дитинчат мозазаврів та інших морських ящерів – плезіозаврів.
Дослідники також зазначили, що і динозаври могли нести яйця з м'якою шкаралупою. Саме тому вони не збереглися у палеонтологічному літописі.