Європейські вчені під час місії Gaia виявили на поверхні зірок землетрусу, вивчили хімічний склад зірок та з'ясували, що в їх основі лежать важкі елементи вуглецю та азоту
Що відбувається
Космічний апарат Gaia Європейського космічного агентства, запущений у 2013 році, зібрав дані про температуру, вік, рух та хімічний склад 2 млрд зірок.
- В ході аналізу хімічного складу астрономи визначили, що після Великого вибуху у Всесвіті переважали легкі елементи, такі як водень та гелій. Важкі елементи — вуглець і азот, ставали центрами зірок.
- Коли зірки помирають, вони викидають ці важкі елементи у Всесвіт, з чого, своєю чергою, утворюються нові зірки.
- Однак є зірки, в основі яких лежать вуглець і азот, які до цього не брали участь у народженні зірок.
- Gaia також виявив, що на зірках може мати пульсуючу поверхню як при землетрусах.
- За словами вченого Алехандро Ресіо-Бланко, який досліджував зібрані Gaia дані, отримані результати розповідають про історію формування галактики, а також показує, що Сонце було утворено завдяки скупченню зірок та газу різного походження.
- Окрім цього, вчені склали каталог на основі 800 тис. подвійних зіркових систем, 156 тис. астероїдів та інших космічних тіл, що знаходяться за межами нашої сонячної системи.
Що це означає
Gaia — це місія Європейського космічного агентства (ESA), мета якої — складання тривимірної карти Чумацького Шляху. Серед завдань місії — вивчення складу, формування та еволюції Галактики. Gaia вимірює положення та радіальну швидкість для проведення стереоскопічного та кінематичного перепису близько мільярда зірок у нашій Галактиці.
Раніше в ході місії вже було зроблено низку відкриттів. Так, було визначено , що 10 млрд років тому площа Чумацького шляху була значно меншою. Галактика розширюється і продовжить розширюватись у міру народження нових зірок.
Крім цього, вченим відомо, що карликова галактика Стрілець неодноразово проходила через Чумацький шлях. Це вплинуло на рух зірок. У травні 2020 року на основі даних Gaia дослідники дійшли висновку, що в результаті одного зі зіткнень близько 4,7 млрд років тому, сталися епізоди зіркоутворення, один з яких збігся з появою Сонця.