Це перша подібна знахідка на території країни.
1800-річну ванну із цілісного шматка мармуру довелося відбирати у контрабандистів у районі міста Каракасу на заході Туреччини. Поліція вилучила цінність у момент продажу та доставила до місцевого Музею Афродисіади. Подібних розкішних предметів побуту раніше в країни не знаходили. За словами фахівців, артефакт є досить рідкісним і для світової археології.
Ванна довжиною 180 сантиметрів і вагою близько тонни прикрашена двома барельєфами левових голів із кільцями в пащах. Знайдено її було незаконними копателями в руїнах давньогрецького міста Афродисіас. Місцева поліція постійно патрулює розкопки та відловлює там мародерів.
Афродисіас – ім'я міста на латинський манер, самі жителі назвали його Афродисіада, на честь богині кохання. Виник він ще у ІІ столітті до нашої ери, в епоху розквіту був столицею регіону у складі римської провінції Карія. Там видобували знаменитий карійський мармур, а у місті працювало кілька шкіл скульптури.
Мармурові статуї з Афродісіади були відомі всьому римському світу. Сьогодні руїни міста внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
У ІІІ столітті нашої ери, яким датується знахідка, столиця була вже найбагатшим місцем у регіоні. Жителі купалися не тільки в розкоші – важливою в той період була культура гарячих та холодних обмивань, існували суспільні та особисті терми з фригідаріями для охолодження.
«Ця повністю мармурова споруда говорить про багатство та традиції цього регіону. Оскільки голови левів на правій та лівій сторонах уособлюють силу та владу, ми вважаємо, що ця ванна знаходилася в будинку заможного торговця чи державного вельможі, який правив у той час регіоном», – Умут Тунсер, директор з культури та туризму провінції Айдин.
Ванна, за словами експертів, відрізняється високою якістю різьблення та використаного мінералу, що також говорить про її виготовлення в Афродисіаді. У музеї, присвяченому стародавньому місту, планують відреставрувати артефакт, а потім відкрити його для загального огляду.