На землі сучасної України людина живе дуже давно. Перші люди з'явилися тут близько 1 млн років тому. Ці люди ще не були нашими предками. Вони мали низький лоб і малий об'єм мозку, масивні щелепи і великі зуби. Але вони вже ходили прямо. їх вправні руки повністю сформувалися.
Землю нинішньої України тоді вкривали чагарники кедрів, ялин і сосен, тут жили сибірські носороги, печерний лев і печерний ведмідь, слон-тригонтерій, мамонт, бізон, гігантський олень. Первісні люди полювали на цих тварин.
Понад 600 тис. років тому землю України вкривали льодовики. Заледенінь було три, третє дійшло до Карпатських гір, Дніпра і Дону.
Просуваючись зі швидкістю 3–5 км за рік, льодовики тягнули за собою величезні камені і валуни.
Найдавніша стоянка первісних людей знайдена на березі річки Тиси. Люди там жили у різні часи – від 1 млн до 35 тис. років тому.
Близько 150 тис. років тому почалося чергове заледеніння. Але тепер люди ховалися у печерах, одягали шкіри. Вони навчилися отримувати вогонь, їхні знаряддя стали кращими. Це були неандертальці. Залишки їх стоянок учені знайшли в Криму, на Запоріжжі, Сіверському Дінці, Волині, у Приазов'ї.
Водночас на території України мешкало дуже мало неандертальців – не більше 20 тис. осіб.
А близько ЗО тис. років тому на нашій землі з'явилися люди, схожі на нас, – перші кроманьйонці. Вони жили родовими общинами і племенами. У них панував матріархат – старійшиною племені і головою роду була жінка. Ці стародавні люди були вправними мисливцями і рибалками, полювали за допомогою лука і списа, плавали на човнах-довбанках. Кроманьйонці часто оселялися на річках, забивали палі і влаштовували поверх настилу хатини. На Волині, Поліссі, Київщині учені знайшли сліди таких споруд.
У печерах Криму знайдено стоянки неандертальців і перші поховання. Це говорить про те, що у первісних людей зароджувалися вірування. На виробах із кістки є орнаменти із зображенням тварин. Це були перші кроки людини у мистецтві.
Стародавні люди часто кочували – залишали свої поселення і переходили на родючіші місця.
Близько 6 тис. років тому почався неоліт – новий кам'яний вік. Люди навчилися приручати звірів і сіяти зерно. З'явилося ткацтво і гончарство. Люди почали обробляти камінь свердленням, шліфуванням і розпилюванням. У цей час племена припинили кочувати і розпочали осіле життя.
Найвідоміша споруда часів неоліту в Україні – Кам'яна Могила. Вона розташовується недалеко від Мелітополя.