Сипаї – наймані колоніальні війська в Індії. Складали значну частину британської колоніальної армії. Брали участь у війнах проти Афганістану й у придушенні народних повстань проти колонізаторів. Набиралися з вищих каст Індії й отримували значне жалування. Проте офіцерами в сипайській армії були виключно англійці.
Причини повстання
- Відверто грабіжницька політика Ост-Індської компанії.
- Ліквідація князівства Ауд.
- Поширення чуток про прагнення навернути всіх індійців у християнство.
Привід
Отримання індійською (сипайською) армією нових набоїв для рушниць. Кожний із них був обгорнутий у папір, просочений свинячим чи яловичим смальцем. Перед зарядженням солдат повинен був зірвати зубами цей папір. Варто зауважити, що вживання свинини в мусульман заборонено, а в індусів корова є священною твариною.
Основні події
10 травня 1857р. Повсталі вбили офіцерів-англійців, захопили владу в Делі й оголосили про відновлення влади Великих Моголів на чолі з Бахадур-шахом II. Повстання не охопило всієї Індії. Завдяки рішучим і негайним діям англійським військам удалося жорстоко придушити повстання. Останні вогнища були придушені в 1859 р.
Наслідки
- 1858 р. Ліквідація Ост-Індської компанії. Індія перейшла під владу корони. Генерал-губернатор Індії почав називатися віце-королем. Політику колоніального управління проводила Рада міністрів. У 1876 р. королева Вікторія стала імператрицею Індії.
- Оголошено про вибачення тих повсталих, які не вбивали англійців. Заявлено, що Англія буде поважати права місцевих правителів.
- Сипаям було дозволено обіймати офіцерські посади.
- Відбулися зміни в колоніальній адміністрації.
- Відкрито три університети для виховання у європейському дусі нової індійської еліти.
- Прийнято закон «Про постійну оренду». За цим законом селянин-орендар міг стати власником орендованої землі, якщо доведе в суді, що саме цей наділ він постійно орендував не менше ніж 13 років. Цей закон хоча і не змінював заплутаної та складної системи аграрних відносин, створеної колонізаторами на основі збереження традиційної державно-приватної власності на землю, проте заклав основи майнових відносин, подібних до європейських.
- Князям гарантовано недоторканність їх земельних володінь.
- Землевласникам заборонено підвищувати податки.