Люди навчилися виготовляти одяг 120 тисяч років тому, з'ясували вчені з Інституту Макса Планка (Німеччина). Досліджуючи марокканську печеру Контребандьє, вони виявили ранні сліди швейної майстерності, повідомляє iScience.
У печері виявили близько 120 тисяч фрагментів кісток. Аналіз показав, що 60 з них було спеціально оброблені і використовувалися як інструменти праці.
Найімовірніше, їх застосовували для обробки шкіри та хутра. Самі матеріали за сотні тисяч років повністю розклалися. Але в печері збереглися кістки тварин із характерними слідами, що показують, що з них знімали шкури.
«Ми можемо зібрати ці докази воєдино та припустити, що люди використовували кістяні знаряддя для виготовлення шкіри та хутра, які, ймовірно, служили основою для одягу», – зазначили автори наукової роботи.
У дослідженні сказано, що одяг зі шкіри та хутра дуже став би в нагоді людям у ту епоху. Залишаючи Африку, вони потрапляли в новий, незвичний для себе і холодніший клімат. Навичка робити інструменти та шити одяг допомогла б їм вижити в несприятливих умовах.
Вчені зробили висновок, що люди знімали шкури з хижих тварин заради хутра. Вони знайшли останки щонайменше трьох видів м'ясоїдних: піщаної лисиці, звичайного шакала та дикої кішки.
«Сліди порізів на кістках м'ясоїдних тварин обмежені областями, де робляться надрізи для видалення хутра, і на ділянках скелета, пов'язаних з видаленням м'яса, немає слідів порізів», – пояснили експерти.
Серед кісток також збереглися останки антилоп, зубрів та газелей. Люди використали їхню шкіру та також харчувалися їх м'ясом.
Вчені висловили припущення, що традиція виготовляти одяг могла зародитися ще в Африці. Але поки що немає жодних археологічних свідчень цього.