Група дослідників провела рентгенівське сканування кинджала, знайденого у гробниці Тутанхамона. Цей предмет примітний тим, що матеріалом для його виготовлення стала метеоритна речовина, повідомляє Meteoritics & Planetary Science.
За допомогою нового дослідження вчені планували встановити, як було виготовлено кинжал. Мабуть, його привезли з-за кордону.
Клинок завдовжки один фут (30 см) виявили серед похоронних артефактів фараона в 1920 році. Археологи звернули увагу, що його зроблено із заліза. Це було незвичайно, тому що Залізний вік у Єгипті почався лише через сто років після смерті Тутанхамона.
До початку поширення металургії залізні предмети виготовляли з фрагментів метеоритів. Цей матеріал високо цінувався в Єгипті та за його межами. Так, крім кинджала, Тутанхамону в гробницю поклали залізний налобник та залізний браслет.
Під час нового дослідження експерти визначили, що матеріал кинджалу містить домішки заліза, нікелю, марганцю та кобальту. У почорнілих плямах на лезі вони виявили сірку, хлор, кальцій та цинк.
Аналіз показав, що кинжал виготовили з октаедриту – найпоширенішого виду залізних метеоритів. Про це вказали специфічні структури, характерні для цього виду космічних об'єктів – візерунки Відманштеттена.
Ці візерунки руйнуються при сильному нагріванні. Тому можна зробити висновок, що кинжал виготовили за відносно низької температури – нижче 950 градусів Цельсія.
Команда також звернулася до серії табличок 3400-річної давнини, відомих як Листи Амарни, які документують дипломатичну діяльність у Стародавньому Єгипті в середині XiV століття до н. е. У них згадується залізний кинжал у золотих піхвах, імовірно, не звичайний аксесуар на той час. Він був подарований Аменхотепу III, дідові Тутанхамона, королем Мітанні, регіону Анатолії, коли фараон одружився з його дочкою.
Можливо, «космічний» кинжал Тутанхамона був сімейною реліквією, одержаною з-за кордону. Елементний аналіз також показав, що дорогоцінні камені в рукояті кинджала були прикріплені вапняною штукатуркою, яка зазвичай використовувалася в Мітанні, але не прижилася в Єгипті до більш пізнього часу.
Коментарі: 5 RSS
1 Іван 02-10-2022 08:09
Що за "клинок" ???
2 Юрій 02-10-2022 15:53
Виправте, будь ласка, помилку:
в другому реченні сьомого абзацу правильна температура виготовлення кинжалу має бути або просто 950°С або +950°С. Дякую.
3 Кононенко Віктор 03-10-2022 09:45
Добрий день!
Дякую за коментар, виправив
4 Кононенко Віктор 03-10-2022 12:37
Добрий день!
Що саме Вам не сподобалося у слові "клинок"?
Клинок - це зменшувальна форма від слова клин
5 Сергій. 07-02-2023 18:34
"Під час нового дослідження експерти визначили, що матеріал кинджалу містить домішки заліза, нікелю, марганцю та кобальту" - з цього не зрозуміло, який основний матеріал кинжалу, якщо залізо лише в переліку домішок.
Дякую.