Цивілізація ацтеків виникла і розквітла на території сучасної Мексики. Коли ацтеки заснували свою столицю Теночтітлан, цивілізація майя вже згасла. Менше ніж за два століття ацтеки створили одну з наймогутніших імперій у доколумбовій Америці.
Було колись бідне плем’я...
До 1100 р. кочове плем’я мисливців ацтеків (або Мексика, як вони самі себе називали) покинуло напівпустельні землі на північному заході сучасної Мексики і вирушило на пошуки благодатніших земель.
Народження столиці
У 1325 р., після довгих мандрів ацтеки опинилися на озері Тескоко. Жерці помітили орла, що сидів на кактусі і мучив змію, і витлумачили це як небесний знак.
Там, на острові посеред озера вони побудували кілька хатин.
Так зародилося місто Теночтітлан – столиця імперії.
Розквіт і занепад імперії
Як і багато інших племен у тих краях, ацтеки підкорялися тепанекам.
Але в 1426 р. правитель ацтеків Іцкоатль, очоливши військовий союз з двома сусідніми містами-державами, розгромив могутніх тепанеків. Скориставшись слушною нагодою, ацтеки істотно розширили свою територію.
На початку XVI ст. імперія ацтеків простягалася від Карибського моря до Атлантичного океану. Ацтеки збагачувалися, збираючи данину з підкорених племен. У Теночтітлан несли тканини, зерно і предмети розкоші.
Переписувачі вели суворий облік усіх скарбів.
У 1519 р. іспанські завойовники під проводом Ернана Кортеса увійшли в Мехіко. На сторону іспанців стали пригнічені ацтеками племена. За два роки іспанці завоювали цю сильну і своєрідну імперію.