1914 р. – на початку серпня російськими військами було зупинено наступ австро-угорської армії у прикордонних боях.
18 серпня – розпочався успішний наступ 8-ї російської армії під командуванням О. Брусилова, який переріс у загальний наступ п’яти російських армій Південно-Західного фронту.
23 серпня – розпочалась «Галицька битва», яка тривала до кінця вересня. Росіяни оволоділи Східною Галичиною, Північною Буковиною і вийшли на Карпатські перевали. Австрійські втрати склали 400 тис. убитими, пораненими і полоненими.
Кінець осені – зима – боротьба за Карпатські перевали. Завдяки допомозі німецьких військ австро-угорська армія не дала росіянам можливість подолати перевали.
1915 р. – у лютому австрійці звільнили Чернівці від російських військ.
У березні – російські війська взяли фортецю Перемишль (у полон потрапило 120 тис. австрійців). Це був останній успіх росіян у кампанії 1914–1915 рр.
2 травня – прорив російського фронту німецькими військами в районі Горлиці й Тарново.
22 червня – австро-німецькі війська вступили у Львів. Швидкий відступ російських військ, який завершився лише в жовтні на лінії Кам’янець-Подільський–Тернопіль–Кременець–Дубно. Утрати росіян склали 150 тис. убитими, 700 тис. пораненими, 900 тис. полоненими. Росіяни втратили завойовані Північну Буковину і Східну Галичину, Підляшшя, Холмщину, Берестейщину, Західну Волинь.
1916 р. – 22 травня розпочався наступ російських військ Південно-Західного фронту під командуванням генерала О. Брусилова (увійшов в історію під назвою «Брусиловський прорив»), 25 травня росіяни взяли Луцьк, а 5 червня – Чернівці, підійшли до Львова. Російські війська просунулися на 120 км вглиб фронту, відвоювавши частково Західну Волинь, Східну Галичину і Північну Буковину. Утрати австро-угорської армії склали 1,5 млн осіб убитими, пораненими і полоненими.
1917–1918 рр. – Червневий наступ російської армії в 1917 р. на львівському напрямку завершився повним провалом і витісненням російських військ із Галичини і Буковини. Відбулася стабілізація фронту до укладення Брест-Литовського миру (січень 1918 р.).
Воєнне протистояння обох імперій – Росії та Австро-Угорщини, що супроводжувалось масовими репресіями проти українців, розкололо національно свідоме українство. Розкол на прибічників і противників війни відбувся як між українцями воюючих сторін, так і в межах Російської та Австро-Угорської імперій.