Колоніальна імперія – держава, яка володіє колоніями. Колонія – залежна територія, що перебуває під владою іншої держави або метрополії. Метрополія – ядро колоніальної імперії, держава, яка захопила певні території і перетворила їх на свої колонії.
Португальські володіння в Азії
Португальці були нечисленним народом, тому вони не могли завоювати Індію та інші густонаселені країни Сходу.
За допомогою військової сили захопили зручні бухти вздовж усього африканського узбережжя й збудували там свої форти. Потім португальський воєнний флот увійшов в Індійський океан і винищив арабські торговельні кораблі.
Примусили правителів прибережних міст Індії вести торгівлю прянощами лише з португальцями.
Поряд з індійськими містами засновувалися португальські торговельні поселення-факторії.
Для того щоб утримувати високі ціни, португальці жорстко обмежували ввіз прянощів до Європи (п’ять–шість кораблів на рік).
Завдяки перепродажу в Європі скуплених за безцінь на Сході прянощів португальські купці отримували до 800% прибутку.
Наприкінці XVI ст. населення португальської колоніальної імперії становило майже 1,5 млн осіб.
Іспанські володіння в Америці
Іспанці розпочали завоювання Америки, підкоряючи силою зброї іспанській короні та католицькій церкві місцеве населення (індіанців).
На землях Нового Світу будувалися фортеці, засновувалися поселення для переселенців з Іспанії, прокладалися шляхи, створювалися плантації цукрової тростини.
Після завоювання Ф. Кортесом Мексики і Ф. Піссаро Перу на місці ацтекських та інкських копалень іспанці організували видобуток золота і срібла.
Іспанська колоніальна імперія – найбільша в тогочасному світі – поділялася на два віце-королівства – Нову Іспанію (Мексику) і Перу. Керували ними віце-королі, яких призначала Іспанія.
Іспанці перетворювали індійців на рабів, а коли останні почали вимирати від важкої праці, стали завозити негрів-рабів з Африки.
Щорічно з Нового Світу до Іспанії відправлялися дві флотилії з коштовними металами – «срібний флот» і «золотий флот». У XVI – першій половині XVII ст. іспанці вивезли з Америки понад 180 тонн золота та 16 тис. тонн срібла.