У 2020 році в кімберлітовій долині на півночі Канади вчені виявили частину найдавнішого континенту, фрагменти якого розкидані Атлантичним океаном.
У 2020 році вчені знайшли уламок найдавнішої континентальної земної кори – Північно-Атлантичної платформи. Фрагмент виявили на острові Баффінова Земля між материковою частиною Канади і островом Гренландія під час вивчення зразків кімберлітових порід, що містять алмази.
За оцінками вчених, Північно-Атлантична платформа розкололася близько 150 мільйонів років тому. Її уламки було знайдено у Гренландії, Шотландії та на острові Лабрадор. Геологи здивувалися, коли виявили ще один фрагмент кратона на Землі Баффіна, але впевнені, що це саме він.
"Мінеральний склад інших уламків Північно-Атлантичного кратона настільки унікальний, що не можна було помилитися", – стверджує Майя Копилова, геолог з Університету Британської Колумбії.
Вчені застосовували методи петрографії, термобарометрії та мінералогії для аналізу 120 зразків гірських порід, піднятих на поверхню кімберлітами, що сформувалися мільйони років тому на глибині від 150 до 400 кілометрів.
"Кімберліти – це підземні ракети, які піднімають "пасажирів" до поверхні", – пояснила Майя Копилова. "Пасажири" – це суцільні шматки каменю, які містять безліч інформації про глибини нашої планети.
Завдяки знайденому фрагменту стародавнього кратона, вчені зрозуміли, що Північно-Атлантична платформа була на 10% більшою, ніж вони передбачали раніше.